Spojené státy opatrné ve vztahu k Saudské Arábii

Spojené Státy se snaží zabránit prohlubování krize důvěry ve vztahu k Saudské Arábii. Podle Washingtonu je pouštní království dobrým partnerem v boji s terorismem, ale může udělat ještě více.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům | Foto: Bílý dům

Jak zaznamenal na brífingu v Bílém domě zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, americká administrativa s Rijádem spolupracuje na zklidnění vzájemných vztahů.

Klíčový spojenec Washingtonu na Arabském poloostrově a druhý největší dodavatel ropy na americký trh čelí tlaku Spojených Států, aby udělal více proti svým občanům financujícím teroristy. Saudskoamerické vztahy jsou podle pozorovatelů v krizi ke které se oficiální místa nechtějí hlouběji vyjadřovat.

Mluvčí Bílého domu Ari Flajšr pouze potvrdil existenci pracovní skupiny zabývajícími se různými scénáři dalších vztahů se zemí ze které pochází většina teroristů, kteří loni zaútočili na Spojené Státy. Podle listu Washington Post vypracovali Američané seznam na kterém je sedm bohatých Saudů podezřelých z financování militantních skupin a Al Kaidy.

Saudskoamerické vztahy se vyhrotily před několika dny, když pronikla na veřejnost zpráva o tom, že humanitární dar manželky saudského velvyslance ve Washingtonu mohl nepřímo podpořit teroristy z 11. září.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme