Spojené státy otestovaly mezikontinentální balistickou raketu

Americká armáda provedla test mezikontinentální balistické rakety Minuteman III. Střela vzlétla z kalifornské letecké základny a dopadla v jižním Tichomoří. Podle agentury Reuters tak Spojené státy chtějí ukázat spolehlivost svého jaderného arzenálu v době, kdy vzrůstá vojenské napětí se zeměmi jako Rusko a Severní Korea.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Test mezikontinentální balistické rakety Minuteman III

Test mezikontinentální balistické rakety Minuteman III | Zdroj: Reuters

Střela bez nálože byla vypálena z podzemního sila základny Vandenberg krátce před půlnocí místního času. Po půlhodině dopadla na plánovaném místě vzdáleném 6500 kilometrů. Místo dopadu bylo podle Reuters v oblasti Marshallových ostrovů, které leží asi 4400 kilometrů jihovýchodně od Japonska.

Náměstek ministra obrany Robert Work řekl, že USA uskutečnily od ledna 2011 nejméně 15 podobných testů s cílem vzkázat strategickým konkurentům, jako jsou Rusko, Čína a KLDR, že Washington má účinný jaderný arzenál. "Přesně z tohoto důvodu to děláme," řekl podle Reuters na základně Work novinářům.

Ukázat spolehlivost jaderné síly se pro Spojené státy stalo v poslední době zvlášť důležité, protože americký arzenál je dost zastaralý. Tato skutečnost spolu s některými dalšími problémy v jaderných silách USA vyvolala otázky o jejich účinnosti, poznamenal Reuters.

Armáda má na třech různých místech Spojených států celkem 450 střel Minuteman III. "Poprvé byly rozmístěny střely Minuteman III v roce 1970 a už dávno překročily svou původní životnost v délce deseti let. Jsou tak staré, že jejich základní součásti se již nevyrábějí," upřesnila agentura AP. Dodala, že nová generace podobných raket by měla být v provozu až kolem roku 2030.

Nedávno schválený federální rozpočet na obranu počítá s navýšením výdajů na provozuschopnost stárnoucích jaderných raket, bombardérů, ponorek a dalších systémů o 1,8 miliardy dolarů (44,2 miliardy Kč) na celkových 19 miliard dolarů. Pentagon podle Reuters odhaduje, že na jaderný arzenál bude nutné v příštím desetiletí vydat celkem kolem 320 miliard dolarů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme