Spojené státy oživí mírová jednání na Blízkém východě

Američané chtějí otevřít novou kapitolu v jednáních o míru na Blízkém východě. Prezident Barack Obama a ministryně zahraničí Hillary Clintonová oznámili novou iniciativu v citlivém regionu. Mají ji převzít dva zvláštní vyslanci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama a George Mitchell

Barack Obama a George Mitchell | Zdroj: ČTK

"Budeme aktivně a agresivně prosazovat mír mezi Izraelci a Palestinci," říká Barack Obama. Nová vláda si podle něj uvědomuje, že nesmí ztrácet čas.

"Hamás musí přestat s raketovými útoky. Izrael dokončí úplně stahování z Gazy," uvedl Obama. Dodal, že Spojené státy a jejich partneři budou zároveň prosazovat takový režim, který znemožní pašování zbraní pro Hamás.

Hledáním mírového řešení palestinsko-izraelského konfliktu je pověřený zvláštní vyslanec Georghe Mitchell. Bývalý senátor, který se osvědčil už v podobné roli v Severním Irsku.

"Nepodceňuji obtížnost tohoto úkolu," ujišťuje Mitchell. Varováním jsou mu prý i zkušenosti ze zprostředkování míru mezi katolíky a protestanty v Severním Irsku. Při jednáních, která tam nakonec vedla k míru, prožili podle něj 700 dnů neúspěchů, aby se nakonec dočkali jednoho úspěšného dne.

"Dosáhnout dohody mezi Izraelci a Palestinci bude také obtížné, ale neexistuje konflikt, který by se nedal ukončit," dodal George Mitchell.

Zvláštním vyslancem pro Pákitstán a Afghánistán se stal Richard Holbrook, hlavní vyjednavač Daytonské dohody, která ukončila válku v Bosně a Hercegovině.

Přečtěte si také:
Blízký východ ztratil kvůli konfliktům za posledních dvacet let 12 biliónů dolarů

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme