Spojené státy paralyzovala sněhová bouře

Zimní bouře, která zasáhla velkou část Spojených států, dosahuje podle některých komentářů katastrofických rozměrů. Miliony domácnostní mají problémy s dodávkami elektřiny a tepla, na mnoha místech se zastavila pozemní i letecká doprava. Několik lidí kvůli kalamitě zahynulo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na dálnici nedaleko Chicaga uvěznila bouře stovky aut | Foto: ČTK

Například v Chicagu, které je zřejmě postižené nejvíc, bouři hodnotí jako třetí nejsilnější v historii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Pensylvánie se přihlásil spolupracovník Českého rozhlasu Dušan Neumann

„Bouře se pohybovala na území dlouhém asi dva tisíce kilometrů a širokém asi 600 kilometrů. Od Oklahomy až na sever po Chicago. Právě v Chicagu napadlo od začátku sezóny metr a půl sněhu. Hlavní tahy už jsou ale sjízdné, po dvou dnech se začínají otevírat i letiště,“ hlásil spolupracovník Českého rozhlasu Dušan Neumann.

Na východním pobřeží byl nejvíce postižen Connecticut, pobřeží státu New York a Massachusetts. „Například v Centrálním parku v New Yorku napadlo více než půl metru nového sněhu,“ řekl Neumann.

Lidé jsou podle ně dobře informováni a také systém varování funguje bezvadně. „Dokonce i na dálnicích, kde někteří řidiči uvízli, rozvážela Národní garda polévku, čaj, benzín nebo léky,“ doplnil Neumann.

Nepřízeň počasí se zřejmě projeví v zemědělství. Velké obavy mají například majitelé citrusových plantáží. Florida, kde je těchto plantáží nejvíc, ale zatím postižena nebyla.

Severovýchod USA prošel v této sezóně už pěti sněhovými bouřemi a v New Yorku napadlo v lednu asi dvojnásobné množství sněhu než je průměr.

Igor Maňour, Ladislav Dvořák, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme