Spojené státy popírají obvinění Turecka, že předem věděly o plánovaném pokusu o převrat

Spojené státy rázně odmítly jakoukoliv roli v pokusu o puč v Turecku. Podle prezidenta Baracka Obamy neměl Washington předem o chystaném převratu žádné informace. Z Turecka přitom zaznívá toto obvinění poměrně často. Vyvolává ho skutečnost, že Spojené státy poskytují exil duchovnímu Fethullahu Gülenovi. Právě tohoto kazatele viní Ankara ze zosnování puče. Gülen to ale odmítá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Erdogan vyhlásil v zemi výjimečný stav

Turecký prezident Erdogan vyhlásil v zemi výjimečný stav | Zdroj: Reuters

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan kritizoval Západ za jeho nejednoznačné odmítnutí pokusu o převrat.

„Ukážeme videozáznamy z pokusu o puč světu. Doufám, že až je západní země uvidí, přestanou nazývat tureckou vládu a lidem zvoleného prezidenta diktátorem,“ prohlásil.

Spojené státy nabídly Turecku vytvoření pracovní skupiny, která by Ankaře pomohla s formální žádostí o vydání Fethullaha Gülena. Žádost pak podle Washingtonu projde standardní procedurou.

Turecký ministr spravedlnosti Bekir Bozdağ mezitím oznámil, že obviněné z účasti na puči bude soudit běžný civilní soud.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme