Spojené státy potvrdily zabití jednoho z vůdců Islámského státu

Americká armáda potvrdila smrt vysoce postaveného činitele teroristické organizace Islámský stát (IS). Náboženský vůdce IS Turkí Mubárak Binalí byl zabit při náletu koaličních jednotek na východosyrské město Majádín 31. května, oznámilo velení koaličních jednotek, které v čele s Američany bojují v Sýrii proti IS.

Damašek / Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fanatičtí džihádisté z organizace Islámský stát (ilustrační foto) | Foto: zdroj: Flickr, DVIDSHUB, CC BY 2.0

Podle prohlášení koaličních sil, z něhož citovala agentura AFP, byl Binalí "blízkým spolupracovníkem" šéfa IS abú Bakra Bagdádího. Bahrajnský klerik Binalí, který se často objevoval na propagačních videích IS, figuroval také na sankčním seznamu USA kvůli rekrutování zahraničních bojovníků pro IS.

Dvaatřicetiletý Binalí v minulosti například obhajoval zotročování a znásilňování žen z irácké jezídské komunity a pomáhal vytvořit odnož IS v Libyi.

Zprávy o Binalího smrti se objevily už začátkem tohoto měsíce, ale až nyní je americké velení koaličních jednotek oficiálně potvrdilo.

V posledních měsících, kdy hnutí Islámský stát ztratilo rozsáhlá území dobytá v Sýrii a Iráku v roce 2014, zabily koaliční jednotky či syrské vládní síly a oddíly jejich spojenců několik vysoce postavených členů IS.

Minulý týden se dokonce objevily nepotvrzené zprávy, že ruské letectvo 28. května při náletu na poradu vedení IS na jižním předměstí syrské Rakky zabilo samotného vůdce této teroristické organizace abú Bakra Bagdádího.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme