Spojené státy pozastaví vydávání víz Rusům

Velvyslanectví Spojených států oznámilo, že pozastavuje vydávání víz v Rusku. Na konzulátech bez časového omezení a v Moskvě do 1. září. Jde o reakci na vypovězení 755 amerických diplomatů z Ruska.

Tento článek je více než rok starý.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin a Donald Trump.

Vladimir Putin a Donald Trump. | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

Od prvního září budou moci žadatelé o americké vízum podat žádost a projít pohovorem pouze na velvyslanectví v Moskvě. Generální konzuláty v Petrohradě, Jekatěrinburgu a Vladivostoku od 23. srpna přestanou víza vydávat, uvádějí stránky amerického velvyslanectví.

Trump podepsal zákon o protiruských sankcích, označil ho ale za 'vadný' a 'neústavní'

Číst článek

Opatření se týká všech typů víz kromě přistěhovaleckých. V praxi to znamená, že žadatelé o víza z celého Ruska budou muset přijet do Moskvy a vystát si několikadenní frontu.

Velkou mezinárodní diplomatickou roztržku odstartovalo obvinění, že ruskou vládou finacovaní hackeři ovlivnili výsledek amerických prezidentských voleb, načež Spojené státy na Rusko uvalily další ekonomické sankce. Prezident Trump zákon o sankcích podepsal, i když si myslí, že 'vadný' a 'neústavní'.

Rusko budou muset opustit stovky amerických diplomatů, oznámil prezident Putin

Číst článek

Na americké sankce na druhé straně reagovala ruská strana vypovězením až 755 amerických diplomatů. Po této redukci by měl být počet amerických diplomatů v Rusku a ruských diplomatů v USA přibližně stejný.

Pozastavení vydávání amerických víz pro Rusy je tak dalším krokem při ochlazování americko-ruských diplomatických vztahů. Washington navíc uvažuje o uzavření jednoho ze čtyř ruských konzulátů ve Spojených státech.

Martin Dorazín, jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme