Spojené státy přivítají čínského prezidenta

Čínský prezident Chu Ťin-tao přijíždí na čtyřdenní návštěvu Spojených států amerických. Jednání s jeho americkým protějškem Barackem Obamou mají dominovat vzájemné obchodní vztahy, klimatické změny i situace na Korejském poloostrově.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům | Foto: Vojtěch Pohanka

Summit dvou nejmocnějších mužů světa má přinést zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi. Bílý dům také na počest Chu Ťin-taa uspořádá státní večeři, vůbec první pro nejvyššího představitele ČLR po 13 letech:

Chu Ťin-taa čeká po příletu do Washingtonu soukromá večeře, které se kromě Baracka Obamy zúčastní i šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová. Hlavní oficiální program, který zahrnuje i státní večeři, pak začíná ve středu.

"Očekávání jsou velká na obou stranách. Někteří američtí analytici návštěvu dokonce označují za nejdůležitější v posledních třiceti letech, " popsal důležitost návštěvy Robert Mikoláš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Robert Mikolas o navsteve cinskeho prezidenta v Cine

"Prezidenti určitě vydají společné prohlášení, které bude obsahovat řadu vzletných slov o spolupráci při řešení globálních témat. Nelze ovšem očekávat konkrétní řešení těch nejpalčivějších témat," odhaduje Mikoláš.

Číňané všeobecně kladou velký důraz na protokol, američtí hostitelé se proto snaží udělat maximum pro zdar celé návštěvy. Pro Chu Ťin-taa jde pravděpodobně o poslední cestu do USA ve funkci prezidenta. V rámci své čtyřdenní cesty zamíří i do Chicaga.

Podle čínských analytiků tím Peking vyjadřuje důvěru v Obamovo znovuzvolení.

Barack Obama není v Číně příliš populární

Minulý měsíc proběhl v Pekingu průzkum veřejného mínění ohledně čínsko-amerických vztahů.

Více než polovina dotázaných je přesvědčena, že se vzájemné vztahy zhoršily. Čtyři lidé z deseti je označili za špatné. 80% z nich dává vinu Spojeným státům a administrativě Baracka Obamy.

Devadesát procent Číňanů ovšem považuje vztahy s USA za důležité. Zajímavá byla i odpověď na otázku, která témata budou prezidenti obou zemí řešit. Mezi prvními byla situace na Korejském poloostrově, dále Tchajwan, obchodní nerovnováha a spory ohledně čínské měny.

Robert Mikoláš, Ludvík Bortl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme