Spojené státy prodají Izraeli supermoderní vojenské letouny F-35

Americká vláda schválila prodej 25 bojových letounů F-35 Izraeli. V rámci kontraktu za 15 miliard dolarů bude mít židovský stát možnost dokoupit ještě dalších padesát letadel v následujících letech. Podle amerického ministerstva obrany patří ke strategickým zájmům Spojených států, aby byl Izrael dobře vyzbrojený.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

F-16 Fighting Falcon | Foto: Alexandr Pícha

O nákupu supermoderních letadel F-35 s možností vertikálního startu a přistání se v Izraeli mluví už od jara. Tehdy sem hned dvakrát přijel americký prezident George Bush. V tisku se dodávka letadel popisovala jako vhodný dárek, kterým by se Bush mohl s Izraelem rozloučit před odchodem z Bílého domu.

Izrael se teď stává první zemí, které Američané letouny F-35 nezachytitelné radarem, prodávají. Loni Spojené státy odsouhlasily vojenskou pomoc pro Izrael v hodnotě 30 miliard dolarů v následujících deseti letech.

Některé izraelské zbrojovky anonymně projevovaly nelibost nad tím, že se drtivá většina těchto peněz zase vrátí do zámoří za nákupy zbraní americké výroby.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme