Spojené státy rozmístí v Austrálii námořní pěchotu i letectvo

Spojené státy se dohodly s Austrálií na trvalém rozmístění kontingentu námořní pěchoty. Američané budou využívat už existující základny a letiště na severu země. Získají tak lepší přístup k Jihočínskému moři, než mají nyní ze základen v Japonsku nebo v Jižní Koreji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský námořník ve Vladivostoku hledí na americký torpédoborec Fitzerald

Ruský námořník ve Vladivostoku hledí na americký torpédoborec Fitzerald | Zdroj: Reuters

USA už v minulosti oznámily, že plánují vyslat vojenské lodě do Singapuru. Analytici tyto kroky vysvětlují obavami z rostoucího vlivu Číny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dohodu o rozmístění amerických vojáků v Austrálii komentoval ve Stalo se dnes bezpečnostní analytik Lukáš Visingr

„Austrálie v polovině příštího roku přivítá prvních 250 amerických vojáků,“ oznámila premiérka Julia Gillard užší vojenskou spolupráci mezi oběma spojenci. Postupně se kontingent rozroste na 2 500 mužů, což je kompletní operační svaz námořní pěchoty včetně vzdušné podpory.

Americký prezident Barack Obama rozhodnutí zdůvodnil nutností podpořit bezpečnost v celém tichomořském regionu.

Rostoucí vojenská přítomnost Spojených států se nelíbí Číně, která krok odsoudila jako zbytečné zvyšování napětí v tradičně klidném regionu, a varuje před závody ve zbrojení.

Podle bezpečnostního analytika Lukáše Visingra je za americko-australskou dohodou primárně snaha čelit expanzivní vojenské politice Číny v jihovýchodní Asii a Oceánii.

„Ale asi tam působí i další faktory, například boj proti pirátství, ochrana námořních obchodních tras nebo taky možnost rychle zasáhnout v případě třeba nějaké živelní katastrofy,“ poznamenal Visingr ve Stalo se dnes.

Ondřej Bouda, mta, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme