Spojené státy rozmísťují svou protiraketovou obranu arabských zemích

Spojené státy urychlují rozmísťování své protiraketové obrany na Blízkém východě. S odvolání na americké vládní a vojenské zdroje to píše deník New York Times.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Údržba odpalovacího zařízení | Foto: GlobalSecurity.org

Obranné systémy Patriot mají být podle deníku na lodích v Perském zálivu a také ve čtyřech arabských zemích. Těmi jsou Katar, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Kuvajt. Zařízení má prý poskytovat ochranu před íránskými raketami.

To že Američané zveřejnili údaj o posilování své vojenské přítomnosti má prý být jasný vzkaz hned dvěma státům. Nejen Íránu, který je na Západě vnímán jako stále větší hrozba, ale také Izraeli. Židovskému státu prý má rozmisťování obranných systémů Patriot naznačit, že je v tuto chvíli zbytečné uvažovat o svém útoku na Írán a jeho jaderná zařízení.

Američané také vycházejí z toho, že Teherán má stále větší mocenské ambice. Právě včera íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád prohlásil, že jeho země má v regionu hlavní slovo. A jak dodal, kdo kontroluje Blízký východ, ovládá celý svět.

Břetislav Tureček, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme