Spojené státy ruší zákaz dovozu zboží z Barmy. Oceňují její reformy

Obnovení vzájemných obchodních vztahů ruší nejvýznamnější část sankcí, které ještě zůstávají v platnosti. Spojené státy americké ruší zákaz dovozu zboží z Barmy. Při rozhovoru s barmským prezidentem Theinem Seinem to oznámila americká ministryně obrany Hillary Clintonová. Obnovení vzájemných obchodních vztahů ruší nejvýznamnější část sankcí, které ještě zůstávají v platnosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Barmy Thein Sein

Prezident Barmy Thein Sein | Zdroj: Reuters

Podle Clintonové Spojené státy uznávají, že Barma směřuje k reformám, a proto vyhoví požadavkům vlády i opozice a začnou normalizovat vzájemné obchodní vztahy. To by mělo pomoci prodávat zboží z Barmy do USA.

„Je to dar Barmáncům. Pokud budou jejich výrobky puštěny na jiný trh, bez celních bariér, může si země nejlépe vydělat,“ říká zahraničně-politický analytik Radiožurnálu Milan Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Rádia Česko byl zahraničně-politický analytik Radiožurnálu Milan Slezák

Zrušení zákazu je však darem i pro vládu Barmy. V ní jsou totiž lidé, kteří dříve figurovali na černé listě USA, protože byli spojeni s juntou. Ta Barmu dlouho ovládala a potlačovala opozici, národnostní menšiny i lidská práva. Na seznamu byl i nynější prezident Thein Sein, který nesměl jezdit do zahraničí včetně právě Spojených států.

Poměry v Barmě se ale změnily a stále mění, a právě to Američané ocenili. Analytici, kteří se situací v zemi zabývají, byli ovšem zpočátku skeptičtí. Barmě vládne nadále vláda, která vzešla z pouze polosvobodných voleb. Stále jí velí generálové, ti ale svlékli uniformy.

USA mají v Barmě velvyslance po 22 letech

Sám Sein byl dřív mužem číslo dvě junty. „Dokazuje však, že je odhodlaným reformátorem. Mění Barmu pomalu, ale kontinuálně. A má podporu opoziční vůdkyně Su Ťij, která je navíc už dnes členkou parlamentu. Byla zrušena cenzura, jsou povolena protestní pouliční shromáždění, svobodné organizování odborů a podobně,“ vysvětluje Milan Slezák.

Reformy začal Sein uskutečňovat po skončení vojenské diktatury na jaře 2011. Loni USA navázaly s Barmou plné diplomatické vztahy a od konce července působí v Rangúnu první americký velvyslanec po 22 letech.

V létě Američané zrušili většinu restrikcí na své investice v Barmě, dosud ale americký Kongres prodlužoval embargo na dovoz barmského zboží, uvalené v roce 2003.

Barmský prezident má dnes promluvit v newyorském sídle OSN. Do Spojených států přicestoval krátce poté, co byla v zemi nadšeně přijata Su Ťij.

Milan Slezák, Kateřina Kozmová, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme