Spojené státy sčítají škody po tornádech. Zemřelo při nich 43 lidí

Tornáda, záplavy a sněhové bouře, tak vypadaly svátky na jihu a západě Spojených států. Část Spojených států i nadále náporu extrémního počasí čelí. Při prudkých bouřích, tornádech, přívalových deštích a povodních zahynulo během vánočních svátků nejméně 43 lidí. Záchranáři nyní odstraňují následky živelné pohromy a sčítají materiální škody. Počasí výrazně zkomplikovalo i dopravu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spojené státy sčítají škody po tornádech | Zdroj: ČTK

Silné lijáky a tornáda na jihu a středozápadě Spojených států vystřídaly sněhové bouře. Stav nouze nově vyhlásily státy Missouri, Oklahoma a Nové Mexiko.

Během uplynulých pěti dnů se bouře přehnala přes široký pás států na jihu, středozápadě a západě USA.

Bouře se přehnala také přes město Chicago | Foto: ČTK/AP

Šlo o kombinaci přívalových dešťů, bouří, tornád, bleskových záplav i sněhových bouří. Úřady poupravily také statistiky, důsledkem extrémního počasí zahynulo 43 lidí, většina z nich na silnicích.

Policie kvůli sněhové bouři blokuje silnici ve městě Odessa v Texasu | Foto: ČTK/AP Mark Sterkel

Jen v Texasu ve vichru během víkendu zemřelo 11 lidí. Lidi ve městech před příchodem tornáda sice varovaly sirény, policie ale neštěstí na silnicích vysvětluje tím, že v autech neměli šanci před tornádem uniknout.

Následky tornáda v Texasu | Foto: ČTK/AP G. J. McCarthy

V Texasu a Novém Mexiku meteorologové očekávají až dalších 60 centimetrů nového sněhu. Silničáři a policie v Texasu, Oklahomě a Novém Mexiku varují před ledovkou a sněhovými jazyky. V Texasu zůstává také řada silnic úplně uzavřena.

O víkendu tam tornáda o rychlosti přes 300 kilometrů za hodinu rozmetala budovy, odvála auta ze silnic a poškodila elektrické i plynové vedení.

Záplavy v Alabamě | Foto: Reuters

Další varování před novými tornády vydali meteorologové pro státy Louisiana, Oklahoma, Mississippi a Arkansas.

Spojené státy sčítají škody po tornádech | Foto: ČTK/AP

Teplé počasí v USA

Extrémní počasí není ve Spojených státech úplně výjimečné. Tornáda a bouře se ale hlavně na jihu a středozápadě země objevují častěji na jaře nebo v létě. Pokud se objeví v zimě, nemají takovou sílu a intenzitu jako ty v uplynulých dnech.

Meteorologové to vysvětlují nebývale teplým počasím, které se během svátků hlavně na východě Spojených států objevilo.

Na zimní období nezvyklé teplo donutilo Newyorčany vyjít nalehko | Foto: Reuters

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme