Spojené státy se potýkají se spouští po hurikánu Ike

Víc než 100 tisíc lidí přežívá mezi troskami pobřežních měst v americkém Texasu a Lousianě. Hurikán Ike za sebou nechal záplavy, zničené domy a infrastrukturu. Škody mohou podle pojišťoven dosáhnout výše 18 miliard dolarů. Prezident Bush vyhlásil Texas za oblast postiženou přírodní pohromou a uvolnil federální pomoc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

následky hurikánu Ike ve městě Galveston | Zdroj: ČTK

"Dopad hurikánu Ike na město Galveston a plavební kanál u Houstonu nebyl tak zlý, jak jsme se obávali," říká ministr pro vnitřní bezpečnost Michael Chertoff.

Hurikán Ike zvedl hladinu moře podstatně méně, než varovali meteorologové. Přesto zaplavil rozsáhlé pobřežní oblasti v Texasu a Lousianě.

Záchranáři se snaží v zatopených městech dostat k lidem, kteří nedbali výzev úřadů k evakuaci a zůstali ve svých domovech. Nyní jsou bez elektřiny a zásoby jídla a pitné vody, pokud nějaké mají, se rychle tenčí.

Záchranáři pro ně mají připravené miliony porcí jídla a lahví s pitnou vodou, ujišťuje ministr Chertoff. Nějakou dobu ale bude trvat, než se ke všem lidem v zatopených oblastech dostanou. Podle některých odhadů jich může být až 140.000.

V Houstonu dnes úřady kvůli důsledkům hurikánu Ike vyhlásily týdenní zákaz nočního vycházení. Na ulice nesmějí auta ani chodci, výjimkou jsou jen naléhavé situace. Městští radní a policie se tímto opatřením snaží zabránit nehodám i zločinům.

Do souvislosti s řáděním živlů se dosud dává sedm úmrtí - dva lidé zemřeli v Louisianě a pět v Texasu, z toho tři ve městě Galvestonu, v jehož okolí Ike vstoupil v sobotu nad pevninu. Úřady varují, že počet obětí na životech může ještě vzrůst.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme