Spojené státy se potýkají se spouští po hurikánu Ike

Víc než 100 tisíc lidí přežívá mezi troskami pobřežních měst v americkém Texasu a Lousianě. Hurikán Ike za sebou nechal záplavy, zničené domy a infrastrukturu. Škody mohou podle pojišťoven dosáhnout výše 18 miliard dolarů. Prezident Bush vyhlásil Texas za oblast postiženou přírodní pohromou a uvolnil federální pomoc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

následky hurikánu Ike ve městě Galveston | Foto: ČTK

"Dopad hurikánu Ike na město Galveston a plavební kanál u Houstonu nebyl tak zlý, jak jsme se obávali," říká ministr pro vnitřní bezpečnost Michael Chertoff.

Hurikán Ike zvedl hladinu moře podstatně méně, než varovali meteorologové. Přesto zaplavil rozsáhlé pobřežní oblasti v Texasu a Lousianě.

Záchranáři se snaží v zatopených městech dostat k lidem, kteří nedbali výzev úřadů k evakuaci a zůstali ve svých domovech. Nyní jsou bez elektřiny a zásoby jídla a pitné vody, pokud nějaké mají, se rychle tenčí.

Záchranáři pro ně mají připravené miliony porcí jídla a lahví s pitnou vodou, ujišťuje ministr Chertoff. Nějakou dobu ale bude trvat, než se ke všem lidem v zatopených oblastech dostanou. Podle některých odhadů jich může být až 140.000.

V Houstonu dnes úřady kvůli důsledkům hurikánu Ike vyhlásily týdenní zákaz nočního vycházení. Na ulice nesmějí auta ani chodci, výjimkou jsou jen naléhavé situace. Městští radní a policie se tímto opatřením snaží zabránit nehodám i zločinům.

Do souvislosti s řáděním živlů se dosud dává sedm úmrtí - dva lidé zemřeli v Louisianě a pět v Texasu, z toho tři ve městě Galvestonu, v jehož okolí Ike vstoupil v sobotu nad pevninu. Úřady varují, že počet obětí na životech může ještě vzrůst.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme