Spojené státy se snaží zamezit vývozu íránské ropy do třetích zemí

Íránská státní ropná společnost má vazby na íránské revoluční gardy. S tímto prohlášením přišly Spojené státy, a fakticky si tak připravily půdu pro další postih Teheránu kvůli jeho jadernému programu. Sami Američané íránskou ropu už léta nedovážejí. Nové sankce se ale mají týkat také třetích zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Washington | Foto: Vojtěch Pohanka

„Nákupy od Národní íránské ropné společnosti přímo podporují roli revolučních gard v íránském jaderném zbrojení a v terorismu,“ tvrdí jeden z kongresmanů, kteří nový krok americké vlády podpořili.

Ropné embargo už proti Íránu zavedla Evropská unie i několik dalších západních zemí včetně Spojených států. Tvrzením, že íránská ropná společnost je spojená s revolučními gardami, teď chtějí Američané omezit vývoz íránské suroviny i do dalších koutů světa.

Na svém území totiž budou moci Spojené státy trestat například banky třetích zemí, které zajišťují export íránské ropy třeba do Afriky nebo do Asie.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme