Spojené státy si připomínají dvanácté výročí teroristických útoků z roku 2001

Od teroristických útoků na Světové obchodní středisko v New Yorku a Pentagon ve Washingtonu uplynulo právě 12 let. Při atentátech v roce 2001 zemřely téměř tři tisíce lidí. Americký prezident Barack Obama během pietní akce ve Washingtonu vyzval veřejnost, aby se modlila za všechny oběti útoků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Obama uctil oběti 11. září 2001

Americký prezident Obama uctil oběti 11. září 2001 | Zdroj: Reuters

Dvanáct let po dni, který šokoval celé Spojené státy, se na místě atentátů sešlo asi tisíc lidí ke každoročnímu čtení jmen obětí útoků na Světové obchodní středisko.

Přesně v 8.46 a 9.03 východoamerického času – tedy v minuty, kdy unesená letadla narazila do věží manhattanských mrakodrapů, se země ponořila do minuty ticha.

Součástí pietních připomínek letos opět nejsou žádné projevy politiků.

CNN pátrá po vlajce z Ground Zero, symbolu vzdoru z 11. září 2001

Číst článek

Útoky z 11. září 2001 vedly k dalekosáhlým důsledkům pro Spojené státy i okolní svět.

Kromě dlouholeté války v Afghánistánu přinesly i rozšíření pravomocí vlád ke sledování občanů, které mnozí považují za kontroverzní.

Památku obětí uctili lidé i při pietním aktu v New Yorku na místě, kde se zřítili věže Světového obchodního centra | Foto: Reuters

Byl to zlom, vzpomíná tehdejší zpravodajka ČRo Olga Krupauerová

Teroristické útoky prožívala ve Spojených státech tehdejší zpravodajka Českého rozhlasu Olga Krupauerová.

„Ten den si neustále přesně vybavuji. Byl to krásný zářijový den. Zachytila jsem záběry stanice CNN o nárazu prvního letadla do věže WTC. Od toho okamžiku se začala odvíjet tragédie.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Na 11. záží 2001 vzpmíná tehdejší zpravodajka ČRo ve Spojených státech Olga Krupauerová

Ještě 11. září vysílala od hořícího Pentagonu a hned další den odjela z Washingtonu vlakem do New Yorku.

„Co mě nejvíc šokovalo, bylo absolutní ticho v jižním Manhattanu,“ vzpomíná Olga Krupaerová. Ostrov dělila 14 ulice, severní část Manhattanu žila prakticky normálním životem, jih byl v šoku.

„Člověk šel tichem až došel k té hrůze na Ground Zero, tam bylo mraveniště, všichni se snažili někoho zachránit, ale jak víme, přeživších bylo velmi málo.“
Ocenila také solidaritu Američanů a jejich vzájemnou pomoc.

„Změnilo to Ameriku, změnilo to svět. Předtím Američané hodně věřili v dobro, v to, že se jim nemůže nic stát. A tím, myslím, vše skončilo. Ztratilo se to, přišli jsme o to.“

„Pro mě to byl zlom, osobní. Zážitek, na který nikdy nezapomenu,“ zdůraznila Olga Krupauerová, která o tehdejším dění informovala posluchače Českého rozhlasu.

Linky letadel unesených 11. září 2001 | Foto: ČTK

11. září 2001 - grafická chronologie událostí | Foto: ČTK

Milan Kopp, Helena Šulcová, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme