Spojené státy sužují záplavy i historické sucho

Možná vám připadá, že u nás počasí prodělává největší výkyvy, ale ve Spojených státech je to ještě horší. Zatímco americký Severovýchod postihly tragické záplavy, americký Jihozápad trpí historickým suchem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vyprahlá usedlost v Arizoně | Foto: Alexandr Pícha

Přiznám se, že takové deště jako tady ve Washingtonu jsem ještě nezažil. Teplota přes 30 stupňů Celsia a do toho nepřetržitě několik dní pršel teplý déšť, v nárazech s kapkami tlustými jak prsty. Vlhkost vzduchu v téhle sauně hravě přesahovala 90 procent. A v noci to vše dokreslovaly blesky a hromy otřásající celým městem. Přímo před Bílým domem prezidenta bouře pokácela statný stoletý jilm a záplavy postihly i několik ministerstev, galerii i národní archívy.

Nejhorší jsou ale oběti na životech. K nejtragičtějším patří případ v sousedním Marylandu. Záchranářům se tam podařilo vysvobodit tři lidi ze zatopeného auta, ale když je odváželi na malém náklaďáčku, smetla je valící se voda a všichni utonuli.

Zcela opačné starosti teď mají na druhém konci Ameriky. Jihozápad a Jih trpí historickým suchem. Ve vyprahlých porostech v Nevadě, Arizoně a Texasu zuří stále častěji požáry lesů a prérií. Sucho zasáhlo třetinu území Spojených států natolik, že v některých okresech Texasu a celé Georgii už zavádějí omezení pro používání a spotřebu vody.

Američtí farmáři se snaží zachránit letošní produkci, ale je jasné, že sucho bude mít velké následky. Nákupní společnosti se už připravují na to, že zdraží hlavně hovězí maso, kukuřici a další tradiční produkty amerického zemědělství.

Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme