Spojené státy uvalily nové sankce na syrský režim, míří na Asadovu rodinu, podporovatele a partnery

Spojené státy uvalily nové sankce na 39 lidí a subjektů napojených na syrský režim, včetně prezidenta Bašára Asada a jeho manželky. Učinily tak na základě nového zákona o ochraně syrských civilistů, který v prosinci podepsal prezident Donald Trump. Podle agentury Reuters to ve středu oznámil ministr zahraničí USA Mike Pompeo.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle ministra zahraničí USA Mikea Pompea se sankcemi Spojené státy nepřestanou, dokud Asad neukončí svůj režim. | Foto: Brendan McDermid | Zdroj: Reuters

Podle Mikea Pompea budou podobné kroky budou následovat v příštích týdnech a měsících. „Očekáváme mnoho dalších sankcí a nepřestaneme, dokud Asad a jeho režim neukončí zbytečnou a brutální válku proti syrskému lidu,“ uvedl šéf americké diplomacie.

Krok je podle Pompea začátkem nátlakové ekonomické a politické kampaně na syrský režim, jejímž cílem je snížit jeho příjmy natolik, aby byl donucen vrátit se k mírovým vyjednáváním vedeným OSN.

Jarmila Štuková: Při focení v Sýrii či Afghánistánu je důležitá empatie a schopnost zapadnout

Číst článek

Za porušení pokuty i zatčení

Podle serveru katarské stanice Al-Džazíra míří sankce na Asadovy rodinné příslušníky, podporovatele a partnery z politiky, byznysu a bankovnictví, včetně zahraničních. Týkají se tak činitelů z libanonského hnutí Hizballáh, z Íránu, Ruska, některých států Perského zálivu i z Evropy. Osobám na listině hrozí v případě porušení sankcí cestovní omezení, pokuty, nebo dokonce zatčení.

Sýrie se ve středu prostřednictvím ministerstva zahraničí proti sankcím ohradila. Ministerstvo uvedlo, že nově zavedené sankce jsou v rozporu s mezinárodním právem a země jim bude vzdorovat.

Název zákona, Caesar Syria Civilian Protection Act, na jehož základě jsou sankce uvaleny, odkazuje na fotografa syrské vojenské policie, známého pouze pod přezdívkou Caesar. Ten měl po vypuknutí bojů v Sýrii v roce 2011 za úkol fotografovat mrtvé v syrských věznicích. Z několika desítek tisíc snímků, které se mu posléze podařilo vyvézt ze země, vyplývá, že vězni Asadova režimu byli krutým způsobem mučeni.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme