Spojené státy udělily Afghánistánu status mimořádného spojence

Spojené státy označily Afghánistán za významného spojence ze států mimo Severoatlantickou alianci. S novým partnerským statusem se pojí dlouhodobá mimořádná pomoc v bezpečnostní a obranné oblasti. Na neohlášené návštěvě Kábulu to dnes oznámila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová s afghánským prezidentem Hamídem Karzáím | Zdroj: Reuters

„Považujeme to za silný symbol našeho závazku k afghánské budoucnosti. Těším se na ustanovení bilaterální komise, která pomůže zintenzivnit naši spolupráci. Naše strategická dohoda o partnerství se nezaměřuje na žádnou jinou zemi,“ říká Clintonová.

Cílem Spojených států je podle ní pracovat s regionem a mezinárodním společenstvím k posílení afghánských institucí tak, aby byl přechod k demokracii úspěšný a Afghánci mohli převzít plnou zodpovědnost za svou zemi.

Status mimořádného partnerství se státem, který není členem NATO, Spojené státy uzavřely s asi 15 zeměmi, kromě jiného s Izraelem, Austrálií, Japonskem, Egyptem a Bahrajnem. Tato skupina má přístup k rozšířené spolupráci s USA v oblasti vojenství, a to i při vývoji a nákupu zbraní.

USA se spojenci v roce 2001 zahájili invazi do Afghánistánu a svrhly tehdejší vládní Tálibán, který poskytoval útočiště teroristům z Al-Káidy. Své vojáky chtějí stáhnout do konce roku 2014.

Michaela Vydrová, Silvie Třeslínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme