Do roku 2030 budou ve Spojených státech všechna auta na elektřinu, řekl v debatě Biden

Joe Biden dostal nejvíc prostoru ze všech dvaceti účastníků druhé série televizních debat demokratických kandidátů na amerického prezidenta. V noci na čtvrtek to před kamerami CNN v Detroitu bylo způsobeno také tím, že byl coby hlavní favorit primárek nejčastějším terčem slovních útoků, ale i otázek od svých soupeřů. Demokrati často atakovali také prezidenta Donalda Trumpa.

Tento článek je více než rok starý.

Detroit (Aktualizováno: 15:20 1. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Favorit demokratických prezidentských primárek Biden v televizní debatě slíbil všechna auta ve Spojených státech na elektřinu do roku 2030

Favorit demokratických prezidentských primárek Biden v televizní debatě slíbil všechna auta ve Spojených státech na elektřinu do roku 2030 | Foto: Lucas Jackson | Zdroj: Reuters

Někdejšímu americkému viceprezidentovi vyčítali straničtí sokové minulost v administrativě prezidenta Baracka Obamy včetně tehdejších deportací tří milionů migrantů, ale také Bidenův nynější volební program, jehož části týkající se mimo jiné ochrany životního prostředí či systému všeobecného zdravotního pojištění považují za nedostatečné.

Newyorská senátorka Kirsten Gillibrandová na sebe strhla pozornost, když řekla, že nejdřív ze všeho by jako prezidentka vydezinfikovala Oválnou pracovnu. Hned poté by prý začala řešit klimatickou krizi.

To bylo téma, ve kterém podle demokratických kandidátů tragicky selhává prezident Trump, ale soupeři na něm teď zaháněli do defenzivy také Bidena.

Boj proti klimatické krizi za svou prioritu jako prezidentka přislíbila senátorka Kirsten Gillibrandová. I ostatní uchazeči o demokratickou prezidentskou nominaci souhlasí s nutností věnovat se globálnímu klimatu, rozchází se ale v názoru na naléhavost takového postupu.

Návrat ke klimatické dohodě

Guvernér státu Washington Jay Inslee prohlásil, že Bidenovy návrhy na odklon od fosilních paliv jsou příliš pomalé.

Biden řekl, že chce USA vrátit k závazkům pařížské klimatické dohody z roku 2015. Současný favorit primárek se bránil také slibem, že se zasadí o to, aby do roku 2030 byla všechna auta ve Spojených státech elektrická.

Při debatě ve státě Michigan, který patřil ve volbách mezi Trumpovy klíčové zisky, demokrati také zdůrazňovali, že prezident své sliby dané tomuto regionu podle nich nesplnil a obchodními válkami ho prý poškozuje.

Na přetřes se tak dostal i republikánský prezident Donald Trump, který se uchází o znovuzvolení a který se v posledních týdnech dostal do sporu se čtveřicí demokratických kongresmanek s přistěhovaleckým původem.

Prvním, kdo během nynějšího debatního večera prezidenta obvinil z nacionalismu, byl guvernér státu Washington Jay Inslee. „Už nemůžeme dovolit, aby v Bílém domě byl bělošský nacionalista,“ řekl Inslee k tématu přistěhovalectví. Bývalý ministr bytové výstavby v administrativě prezidenta Baracka Obamy Julián Castro pak byl první, kdo Trumpa otevřeně nazval rasistou.

Kritika Harrisové

Hlavní soupeřkou Bidena je ovšem kalifornská senátorka Kamala Harrisová, která jej zaskočila ostrými výpady v minulé debatě. Bývalý viceprezident přivítal kalifornskou senátorku Kamalu Harrisovou, svou hlavní kritičku, s úsměvem a podáním ruky.

„Buď na mě hodná, dítě,“ řekl 76letý někdejší viceprezident USA 54leté senátorce, se kterou se v posledních týdnech dostal do několika sporů. Harrisová, která má po rodičích indicko-jamajské kořeny, na Bidena během první červnové debaty útočila kvůli tomu, že nedávno nostalgicky vzpomínal na dávnou spolupráci se dvěma senátory zastávajícími segregační názory.

Biden před nynější debatou avizoval, že bude méně zdvořilý než posledně. To se vzápětí prokázalo, když se přel s Harrisovou o její plán zdravotního pojištění pro všechny Američany. Senátorka prohlásila, že zatímco její návrh zahrnuje pojištění pro každého, ten Bidenův by opominul takřka deset milionů lidí.

Zdravotní pojištění pro všechny

Biden na to reagoval tím, že vize senátorky je velice nákladná a že mnoho lidí by přišlo o současné pojištění hrazené zaměstnavateli a že Harrisová není ve svých záměrech upřímná.

Co rozděluje, může i spojovat. Umělec instalovat na hraniční plot mezi Mexikem a USA houpačky

Číst článek

Bývalý viceprezident se zároveň ohradil vůči všem svým stranickým sokům, kteří slibují zdravotní pojištění pro všechny. Stejně jako Harrisové, tak i starostu New Yorku Billa de Blasia kritizoval, že zlehčuje náklady, které daňoví poplatníci za federální pojištění ponesou. V této souvislosti se podivil, jakou v New Yorku či Kalifornii mají matematiku.

Na Harrisovou kvůli zdravotními pojištění zaútočil i coloradský senátor Michael Bennet, podle kterého by v takovém případě bylo nutné zvýšit daně střední třídě. Harrisová na to odvětila, že Bennet používá republikánské argumenty.

Migrační politika

Do pře s Bidenem se dostal také bývalý ministr bytové výstavby v administrativě prezidenta Baracka Obamy Julián Castro, jádrem sporu byla imigrační politika. Castro prohlásil, že nelegální překračování hranic musí být trestáno občanskoprávními sankcemi a že to neznamená podporu otevřených hranic.

Biden řekl, že nepodporuje dekriminalizaci překračování hranic bez dokladů a že Castro o svých nynějších názorech nikdy jako ministr nehovořil. „Zdá se, že někdo z nás se z minulosti poučil, a někdo ne,“ odvětil Castro.

Bernie Sanders

jkb, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme