Spojené státy úspěšně otestovaly protiraketový systém

Americká protiraketová základna v Kalifornii sestřelila raketu odpálenou z Aljašky. Spojené státy tak úspěšně vyzkoušely systém protiraketové obrany, jehož obdoba by měla být rozmístěna také v Česku, Polsku nebo Británii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketa Interceptor | Foto: US Missile Defense

Americký systém protiraketové obrany rozpoznal cvičnou nepřátelskou raketu po čtyřech minutách od jejího startu, skoro vzápětí poté co vystoupala nad atmosféru. Ze sila na kalifornské základně Vandenberg okamžitě odstartovala raketa Interceptor a za 13 dalších minut "nepřátelskou" raketu sestřelila ve výšce 160 kilometrů nad mořem. Tyto americké střely nemají žádnou výbušninu, ale nepřátelské rakety ničí nárazem v rychlosti kolem 29 tisíc kilometrů v hodině.

Většina trosek nepřátelské rakety shoří v atmosféře a nepatrné zbytky mohou dopadnout až stovky kilometrů za územím, odkud byl Interceptor vystřelen. Pokud by tedy teoreticky byla taková střela umístěna na našem území a zneškodnila by raketu odpálenou z Blízkého východu, asi pět až deset procent trosek a spadu by dopadlo většinou do Atlantického oceánu.

Šlo o největší zkoušku amerického protiraketového systému po několika letech. Zejména v počátcích budování protiraketového systému se Američanům skoro polovinu testů nepodařilo dovést až k úspěšnému sestřelu nepřátelské rakety. Výsledky testů různých částí systému nicméně poskytují cenné informace i v takovém případě.

Na test reagovala Severní Korea prohlášením, že chce vyvíjet dokonalejší zbraně. Podle režimu Kim Čong-ila Washington zkouškou dokazuje, že se chystá zaútočit na Severní Koreu.

Pchjongjang viní Spojené státy z přípravy na válečný konflikt, musí proto mít dokonalejší obranné prostředky. Jaké, to blíže nespecifikoval.

Americký protiraketový systém je přitom budován právě kvůli nebezpečí severokorejských raket dlouhého doletu, naposledy režim Kim Čong-ila vyzkoušel mezikontinentální střelu Taepodong 2, která je schopná zasáhnout západní pobřeží USA, na začátku července.

Raketa ale tehdy po několika vteřinách selhala a dopadla do moře. Washington i jeho spojenci ve východní Asii nyní spekulují, že se Pchjongjang také chystá provést test své atomové bomby.

Robert Mikoláš, Alexandr Pícha, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme