Sněmovna reprezentantů schválila komisi k vyšetření útoků na Kapitol. Pro byli jen dva republikáni

Americká Sněmovna reprezentantů odhlasovala ustanovení komise, která bude vyšetřovat lednové útoky na Kapitol. Do sídla Kongresu tehdy vtrhli příznivci tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa. Vyšetřovací výbor bude pravděpodobně v rukách Demokratické strany. Republikánští zákonodárci hlasovali proti. Spojenci bývalé hlavy státu považují vznik výboru za nepotřebný.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněmovna reprezentantů schválila vznik komise, která bude vyšetřovat lednový útok na Kapitol | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů, demokratka Nancy Pelosiová, ustanovení speciální komise pro vyšetřování lednového vtrhnutí do Kapitolu oznámila minulý čtvrtek. Stalo se tak po tom, co republikánští zástupci v Senátu zablokovali ustanovení obdobné rady, jejímiž představiteli měli být jak demokratičtí, tak republikánští zákonodárci.

Vznik výboru nyní podpořilo 222 poslanců, proti se jich vyslovilo 190. Příznivci ustavení komise byli v drtivé většině z Demokratické strany. Ta aktuálně Sněmovnu reprezentantů i ovládá.

Pelosiová uvedla, že je z výsledku „zdrcená“ a stále doufá, že by v budoucnu mohlo dojít na ustavení výboru i s republikánskými členy. Kongres se ale podle jejích slov musel nyní posunout.

Demokratická strana má tak nyní jmenovat osm zástupců do třináctičlenného výboru a zároveň také jeho předsedu. Komise by kromě vyšetřování útoku příznivců Donalda Trumpa na Kapitol měla dávat i doporučení, jak v budoucnosti předejít podobným situacím.

Auto najelo do zátarasů u amerického Kongresu. Řidič a jeden z policistů zemřeli, další je v nemocnici

Číst článek

Postoj republikánů

Republikánská strana prozatím oficiálně nevyvrátila, že své členy do vyšetřovacího výboru nezapojí. Při hlasování o jeho ustanovení však svým poslancům doporučila, aby se vyslovili proti.

V republikánských řadách se našli pouze dva zákonodárci, kteří podpořili vznik komise. Liz Cheneyová a Adam Kinzinger jsou dlouhodobými kritiky politiky Donalda Trumpa. V minulosti zároveň hlasovali pro ustanovení vyšetřovací rady se zástupci z řad demokratů i republikánů. Dva zmínění politici byli mimo jiné mezi pouhými deseti republikány, kteří podpořili druhý exprezidentův impeachment.

„(Komise) zjistí pravdu – to je to, čeho se republikáni zřejmě obávají,“ konstatovala ve středu předsedkyně sněmovny Pelosiová.

Záchranáři našli v troskách budovy na Floridě další těla. Zemřelo nejméně 18 lidí, stále se pohřešuje 147

Číst článek

Útok na Kapitol

Na počátku ledna letošního roku vtrhli demonstranti a příznivci dnes již bývalého prezidenta Donalda Trumpa do Kapitolu. Tam zrovna kongresmani stvrzovali vítězství demokrata Joea Bidena v listopadových volbách.

Vpád do sídla Kongresu si podle původních zpráv vyžádal pět mrtvých. Senátní výbory, které se útokem zabývaly, ale v červnu došly k závěru, že má útok na svědomí sedm životů. Do celkového počtu zahrnuly i smrt dvou policistů, kteří si po událostech v Kapitolu vzali život.

V případu bylo celkem obviněno již 500 lidí. Naposledy se jednalo o šest členů extremistické skupiny Three Percenters. Šestice čelí obvinění ze spiknutí a mužům hrozí až 20 let vězení.

ern Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme