Spojené státy uvolnily jugoslávský majetek

Spojené státy uvolnily jugoslávský majetek za stovky miliónů dolarů, který zablokovaly v devadesátých letech v důsledku hospodářských sankcí režimu tehdejšího prezidenta JSR Slobodana Miloševiče. Uvolnění majetku se děje v rámci "normalizace ekonomických vztahů se všemi státy bývalé Jugoslávie", prohlásil zástupce mluvčího amerického ministerstva zahraničí Philip Reeker.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bělehrad | Foto: Jitka Vocelková

Ekonomické a politické sankce proti bývalé Jugoslávii se zaváděly postupně hlavně jako pokus zastavit agresivní postup Bělehradu za občanské války v Bosně a Hercegovině a v Kosovu.

Jugoslávie se začala rozpadat v roce 1991 na samostatné Slovinsko, Chorvatsko, Bosnu, Makedonii a srbsko-černohorskou federaci, která nese název Jugoslávská svazová republika.

Reeker vyjádřil přesvědčení, že deblokace zmrazeného majetku povzbudí ekonomický růst a zahraniční investice na Balkáně, ale neupřesnil, jakým způsobem bude rozdělen mezi nástupnické státy. Americký ministr zahraničí Colin Powell oznámil poskytnutí pomoci 40 miliónů dolarů bělehradské vládě jako uznání za spolupráci prezidenta Vojislava Koštunici s Trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii v Haagu.

Markéta Kaclová, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme