Spojené státy uzavřely věznici na základně Bagrám v Afghánistánu

Spojené státy se snaží uzavřít kontroverzní kapitolu mnohaleté "války proti teroru". Představitelé americké armády potvrdili, že uzavírají věznici na základně v Bagrámu v Afghánistánu a nezadržují žádné další podezřelé.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bagram v Afghánistánu

Bagram v Afghánistánu | Zdroj: Reuters

Všichni vězni z detenčního střediska byli podle mluvčího Pentagonu převedeni do afghánské vazby nebo byli repatriováni.

Afghánský prezident Asraf Ghání odsoudil americkou CIA za brutální taktiky při výsleších podezřelých z terorismu.

Program americké zpravodajské služby podle něj porušil všechny normy dodržování lidských práv. Žádá proto o detailní vyšetřování. OSN si dokonce myslí, že by za to měli být lidé z Bushovy administrativy souzeni.

Bagrám je jedním z míst, které zmiňuje zpráva amerického Senátu. Řada amerických i mezinárodních organizací, včetně OSN, vyzvala ke stíhání těch představitelů, kteří brutální metody umožnili nebo se na nich podíleli.

Zpráva amerického Senátu obvinila zpravodajskou službu z brutalitních postupů a obcházení Kongresu i Bílého domu v období po útocích z 11. září 2001.

Prezident Barack Obama uvedl, že zpráva je šancí pohnout se kupředu a zanechat odsouzeníhodné praktiky v minulosti.

Metody výslechů odsoudili američtí psychologové

Ve Spojených státech se do debaty vložili i psychologové. Americká asociace psychologů odsoudila využití takových metod výslechu, jako jsou například waterboarding, klystýry, odepírání spánku nebo vyhrožování zabitím blízkých. Označila je za neetické, bez ohledu na to, jak cenné informace o teroristických útocích mohli zadržení prozradit.

Program ale hájí jeden z psychologů, který jej vymyslel. James Mitchell poskytl rozhovor americké stanici VICE. Řekl v něm, že se některých metody mohly být sice bezohledné, ale mnohem horší jsou podle něj útoky amerických bezpilotních letadel. Podle Mitchella při nich totiž umírají i nevinní lidé včetně dětí. Navíc oběti náletů nejde ani vyslechnout.

Mitchell podle senátní zprávy spolu se svým kolegou dostal za navržení výslechových metod miliony dolarů.

Tajné věznice pro zadržování lidí podezřelých z terorismu americké CIA | Foto: ČTK

Lenka Kabrhelová, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme