Spojené státy uznaly hlavní skupinu syrské opozice

Spojené státy uznaly syrskou opoziční koalici jako legitimní zástupce syrského lidu. V televizi ABC to řekl americký prezident Barack Obama. Washington tak tímto krokem zvýšil tlak na režim Bašára Asada.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama | Foto: Jacquelyn Martin | Zdroj: ČTK

"Učinili jsme rozhodnutí, že syrská opoziční koalice je nyní dostatečně inkluzivní, odráží a zastupuje dostatek syrského obyvatelstva, že ji považujeme za legitimního zástupce syrského lidu v opozici Asadovu režimu," prohlásil Obama.

Jak dále řekl, s uznáním se pojí i zodpovědnost. Představitelé syrské opozice by se podle amerického prezidenta měli mimo jiné zavázat k politickému přechodu, při kterém budou respektovat práva žen a menšin.

Národní koalici sil revoluce a syrské opozice (NCSROF), která byla ustavena v listopadu v katarském Dauhá, uznaly již dříve jako legitimního zástupce syrského národa Francie, Británie, Turecko nebo některé arabské státy.

Lubica Bergmanová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme