Spojené státy varují před dalším masakrem v syrském Aleppu

Město Aleppo na severozápadu Sýrie je znovu pod palbou vládních vojsk. Armádní vrtulníky útočí na čtvrti kontrolované protirežimními rebely. Už včera při vládním ostřelování zde zemřelo přes 30 lidí. Před dalším velkým krveprolitím ve městě teď varuje americké ministerstvo zahraničí. Násilí v zemi stále eskaluje. Kvůli vládním represím vlastního národa už uprchla do Turecka první členka nově zvoleného parlamentu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrtulníky syrské armády

Vrtulníky syrské armády | Zdroj: Reuters

Syrská armáda bojuje s povstalci o Aleppo už osmý den. Ve snaze o udržení moci proti vzbouřené opozici by vládní vojska mohla rozsáhlou ofenzivu na město podle zdrojů AFP zahájit dnes, nebo v sobotu. Rebelové tvrdí, že ovládají už asi polovinu města.

Aleppo podle zpravodaje BBC opouštějí tisícovky Syřanů. Podle analytičky Asociace pro mezinárodní otázky Zory Hesové eskalaci už nejde zabránit. Připomíná, že od začátku povstání se bojovalo hlavně v periferiích, v posledním týdnu ale k tvrdým střetům dochází především ve významných syrských městech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytička Asociace pro mezinárodní otázky Zora Hesová mluvila o syrském konfliktu ve Světě o deváté na Rádiu Česko

„To znamená, že režim ztrácí a ztratil ta dvě velká města, na která zatím kladl svou legitimitu,“ řekl.

„Aleppo je druhé nejdůležitější syrské město, město nejvyhledávanější a rozlehlé. Je to také hospodářské centrum země. Řeknu to jinak – kdyby režim ztratil Aleppo, tak je to vážná rána, ze které by se zřejmě nevzpamatoval,“ vysvětlil zahraničněpolitický komentátor Radiožurnálu Milan Slezák.

Kvůli syrské občanské válce už ze země odešlo na 150 tisíc lidí, zatím jen do okolních států – především Turecka, Libanonu, Jordánska nebo Iráku.

Protivládní nepokoje vypukly v Sýrii v březnu 2011. Během nich zemřelo více než 16 tisíc lidí. Konflikt je vleklý, zároveň se ale postupně radikalizuje.

„Mírové řešení v úvahu už delší dobu nepřipadá,“ podotkla Hesová s tím, že k vyřešení krize budou potřeba tři elementy: úspěchy povstalců v terénu, osoba, která by se zaručila za bezpečnost armády, a ještě silnější mezinárodní tlak.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Českého rozhlasu Helena Berková a zahraničněpolitický komentátor Milan Slezák mluví o situaci v Sýrii ve Světě o druhé na Rádiu Česko

O situaci v Sýrii se mluvilo i na včerejší tiskové konferenci v Bílém domě.

„Proti civilistům nasazují dělostřelectvo, údajně i letectvo. Mezinárodní společenství by se mělo shodnout, že budoucí Sýrie bude bez prezidenta Bašára Asada. Syřané i mezinárodní společenství by se měli zaměřit na to, co bude dál,“ řekl mluvčí Bílého domu Jay Carney.

Podotkl také, že Asadův režim slábne, opouštějí ho diplomaté, generálové a podle posledních zpráv už i první člen zákonodárného sboru vzešlého z květnových voleb – poslankyně parlamentu v provincii Aleppo Ichlás Badávíová. Měla by být v Turecku, které taky přemýšlí o budoucnosti Sýrie.

„Asad a jeho nejbližší už co nevidět přijdou o moc, chystá se nová éra, otázkou ale je, co přinese. Některé země chtějí tento proces zastavit, ale já myslím, že o podobě toho procesu by měli rozhodovat sami Syřané. Měli bychom jim k tomu vytvořit podmínky,“ uvedl turecký premiér Erdogan.

Turecko dnes také varovalo, že nepřipustí přítomnost teroristických skupin na hranicích se Sýrií a turecký ministr zahraničí Davutoglu tím myslí kromě Al-Káidy kurdské separatisty.

Město Aleppo na severozápadu Sýrie

Milan Slezák, Martin Křížek, Jan Prokeš, Helena Berková, Eva Presová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme