Spojené státy vyšlou do Afghánistánu další posily

Washington plánuje poslat do Afghánistánu další vojenské posily. Podle očekávání to má dnes oznámit prezident USA Barack Obama. Kromě toho se počítá i se zvýšením počtu amerických civilních poradců. Nový Obamův plán si klade za cíl zničení sítě Al-Káida v Afghánistánu a také v sousedním Pákistánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doprovod bitevního vrtulníku MI-35 | Foto: Ivan Pospíchal

Víc vojáků, civilních expertů a také peněz. To jsou podle očekávání tři klíčové body strategie pro Afghánistán, kterou dnes oznámí prezident Barack Obama. Spojené státy mají do podzimu posílit tamní kontingent o další čtyři tisíce vojáků. Teď je jich tam 38 tisíc.

Nedávno přitom Washington vyslal do Afghánistánu dalších 17 tisíc příslušníků svých ozbrojených sil. Američtí civilisté zase mají pomoci s budováním afghánské infrastruktury, občanské společnosti a hospodářství. Náklady na vojenské operace USA v Afghánistánu podle očekávání vzrostou o 60 procent ze současných dvou miliard dolarů měsíčně.

Barack Obama má podle dosud nepotvrzených informací navrhnout ztrojnásobení finanční pomoci i sousednímu Pákistánu. Cílem je posílit odhodlání vlády v Islámábádu bojovat v příhraničních oblastech s Afghánistánem proti bývalému vládnímu hnutí Taliban.

Německá kancléřka Angela Merkelová k situaci v Afghánistánu řekla, že nehodlá podlehnout případnému nátlaku prezidenta USA Baracka Obamy ohledně vyslání dalších bojových jednotek pod Hindúkuš. Potvrdila, že vojáci Severoatlantické aliance mohou pobývat v misích mimo územní působnost NATO.

Přečtěte si také:
Polsko zvyšuje počet svých vojáků v Afghánistánu
Evropská unie vyšle monitorovací misi do Afghánistánu
Spojené státy zvyšují počet vojáků v Afghánistánu
Spojené státy pošlou velké vojenské posily do Afghánistánu
Na českou vojenskou základnu v Afghánistánu útočí povstalci

Jiří Hošek, Vít Pohanka, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme