Spojené státy vyšlou do Iráku další vojenské poradce, mají pomoci v boji proti IS

Spojené státy vyšlou do Iráku dalších 1500 vojenských poradců. Tím se jejich počet v zemi zhruba zdvojnásobí. Navýšení schválil prezident Barack Obama. Pentagon také potvrdil, že Američané vytvoří dvě nová výcviková centra u Bagdádu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovník kurdských ozbrojených milicí

Bojovník kurdských ozbrojených milicí | Zdroj: Reuters

Poradci by měli pomáhat s výcvikem a koordinací irácké armády. Sami se ale do bojů s džihádisty nezapojí.

Působit by měli v Bagdádu a v kurdské metropoli Irbílu na severovýchodě země. Aby tuto akci Spojené státy finančně pokryly, požádá prý prezident Obama Kongres o schválení 1,6 miliardy dolarů, tedy asi 35,7 miliardy korun.

Mluvčí Pentagonu John Kirby uvedl, že dalších zhruba sedm set poradců by do Iráku mohlo přijít z dalších zemí.

„Důvodem, proč to v prvé řadě děláme, je skutečnost, že Iráčané prokázali vůli a schopnosti pronásledovat radikály z Islámského státu. Teď dosáhli bodu, kdy potřebují dodatečnou pomoc a vedení, zvláště v oblasti jako je Anbár. Druhým důvodem je, že o tuto pomoc požádala sama irácká vláda,“ vysvětlil Kirby.

Anna Jadrná, Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme