Spojené státy vyšlou do Iráku dalších 20.000 vojáků, oznámil Bush

Prezident George Bush se rozhodl ještě více posílit americké síly v Iráku. Oznámil to v dlouho očekávaném televizním projevu věnovaném nové strategii v Iráku. Prezident Bush výslovně přijal odpovědnost za dosavadní chyby učiněné v Iráku. Zároveň ale zdůraznil závazky iráckého vedení. Jeho bezpečnostní složky mají do konce roku převzít kontrolu nad všemi iráckými provinciemi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident USA George Bush

Prezident USA George Bush | Foto: Česká televize

Prezident George Bush prohlásil, že neúspěch v Iráku by byl katastrofou pro Spojené státy. Koaliční síly mají být posíleny o dalších 20 tisíc amerických vojáků. Prezident to zdůvodnil tím, že mají zajišťovat bezpečí v městských oblastech hlavně v Bagdádu a podpořit irácké jednotky.

Součástí úsilí o zlepšování situace v Iráku má být rozsáhlá hospodářská podpora. Vláda premiéra Al-Malíkiho ale podle Bushe vynaloží také 10 miliard dolarů z vlastních prostředků na rekonstrukci země a budování její infrastruktury.

Demokratičtí zákonodárci už v reakci na Bushovu novou strategii začali připravovat rezoluci amerického Kongresu proti vyslání dalších amerických vojáků do Iráku.

Demokratická strana v oficiální reakci zdůraznila, že eskalace konfliktu není tou změnou, pro kterou se američtí voliči vyslovili ve volbách do Kongresu. Senátor Dick Durbin obvinil Bushe, že se neřídil doporučením některých svých generálů. Podle senátorky Hillary Clintonové je Bushova administrativa nekompetentní a odmítá uznat vojenskou a politickou realitu.

Rozhodnutí prezidenta Bushe posílit koaliční síly v Iráku uvítala řada republikánských politiků. Pravděpodobný kandidát na prezidenta senátor John McCain prohlásil, že věří v možnost vítězství, ale že za něj Američané platí těžkou cenu.

Negativní reakce přicházejí i z arabského světa. Tamní média informují o nové strategii prezidenta Bushe velmi podrobně. Veřejnost na Blízkém východě je znepokojena zejména rozhodnutím vyslat dalších dvacet tisíc amerických vojáků do Bagdádu a provincie Anbár.

Média staví na přední místa také obvinění vůči Íránu a Sýrii, že otevřely svá zemí pro vstup a odchod zahraničních ozbrojenců. Nová strategie potvrdila očekávání arabské veřejnosti, protože náznaky o jejím obsahu už přicházely několik dnů. Její výrazná část je přesvědčena, že se nic zásadního nezmění a že ohlášený nový přístup jen povzbudí odpor ozbrojenců proti americkým a iráckým jednotkám.

Podle zdrojů Českého rozhlasu a rozhovorů s lidmi považuje značná část obyvatel arabských zemí svůj region po válce v Iráku za nebezpečnější a zranitelnější a samotnou válku za chybu.

Alexandr Pícha, Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme