Spojené státy vyzývají Čínu k propuštění zadržovaných Američanů

Spojené státy požadují okamžité propuštění svých občanů zadržených v Číně. Osm Američanů bylo zatčeno v Pekingu, když se pokoušeli demonstrovat na podporu Tibetu. Čínské úřady je poslaly na 10 dní za mříže. Velvyslanectví USA v Pekingu vyzývá Čínu, aby ukázala respekt k lidským právům a svobodě projevu, zejména v době konání olympijských her.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tibetské vlajky | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

"Spojené státy jsou zklamány tím, že Čína nevyužila příležitosti ukázat v době konání olympijských her toleranci a větší otevřenost," uvedl ve svém dnešním prohlášení americký velvyslanec v Pekingu Clark Randt.

Zastupitelství USA také potvrdilo, že je s osmi Američany v kontaktu a zároveň uvedlo, že si zatím nikdo z nich nestěžoval na špatné zacházení.

Čínští policisté od začátku her dosud zatkli na 70 protestujících osob, krátkodobě byli zadrženi i někteří novináři. Peking navíc nepovolil ani jednu z více než 80 žádostí o demonstraci, přestože pro tyto účely vyčlenil tři zóny.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme