Spojené státy žádají zpřísnění sankcí. Zaplatíte za to, vzkazuje KLDR

Severní Korea v pondělí pohrozila Spojeným státům, že zaplatí vysokou cenu, pokud Rada bezpečnosti OSN schválí americký návrh nové rezoluce zpřísňující sankce vůči KLDR. Washington žádá uvalení přísnějších sankcí na Severní Koreu v reakci na její šestou a zatím největší jadernou zkoušku z tohoto měsíce, která následovala po sérii raketových testů. Hlasování RB OSN se má uskutečnit o půlnoci SELČ.

Pchjongjang/New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severní Korea - Vojenská přehlídka k 105. výročí narození Kim Ir-sena

Washington původně požadoval, aby Rada bezpečnosti uvalila na Severní Koreu ropné embargo. Americký návrh rezoluce OSN obsahoval také zákaz vývozu textilu z KLDR nebo zmrazení majetku severokorejského vůdce Kim Čong-una a celé vlády. Dokument rovněž požadoval zákaz cestování pro Kim Čong-una a zapovídal najímání severokorejských pracovníků do zahraničí.

Podle agentury Reuters byl návrh později zmírněn, očividně ve snaze vyjít vstříc Rusku a Číně, které jsou spolu s Francií, Británií a USA stálými členy RB OSN s právem veta. Oslabený návrh již údajně nezahrnuje zařazení Kim Čong-una na černou listinu a zmírňuje také sankce týkající se ropy a zemního plynu. Zákaz vývozu textilu je v dokumentu naopak ponechán.

KLDR porušuje sankce OSN. Za půl roku vyvezla suroviny za skoro šest miliard korun

Číst článek

Navrhované postihy podporuje německá kancléřka Angela Merkelová, která o otázce telefonicky hovořila s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ten se s ní sice shodl na potřebě mírového řešení severokorejské krize, chce však postupovat diplomaticky a vrátit všechny zúčastněné strany k vyjednávacímu stolu. Německo momentálně členem RB OSN není.

Mluvčí severokorejského ministerstva zahraničí obvinil Spojené státy, že vyvíjejí "horečné úsilí", aby zmanipulovaly Radu bezpečnosti OSN kvůli jadernému testu Pchjongjangu, který je podle KLDR součástí "legitimních sebeobranných opatření".

„Pokud Spojené státy prosadí nezákonnou rezoluci obsahující tvrdší sankce, KLDR se rozhodně postará, aby za to zaplatily," pohrozil severokorejský mluvčí. "Svět bude svědkem toho, jak Severní Korea zkrotí americké gangstery řadou akcí, tvrdších, než si dokážou představit," dodal mluvčí, jehož jméno severokorejská tisková agentura KCNA neuvedla.

Jihokorejský prezident Mun Če-in minulý týden při návštěvě Ruska zdůraznil, že tentokrát je nevyhnutelné zastavit dodávky ropy do KLDR, aby svět přiměl Pchjongjang nastoupit cestu dialogu. Mun přitom požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o podporu. Putin nicméně trvá na odmítavém stanovisku s tím, že takové sankce by pocítili především řadoví Severokorejci.

Ještě kritičtější postoj k ropnému embargu může mít při rozhodování v Radě bezpečnosti Čína, která je nejbližším diplomatickým spojencem a obchodním partnerem Severní Koreje. Podle expertů citovaných agenturou Reuters dováží Severní Korea ročně z Číny kolem 520.000 tun ropy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme