Spojené státy zastavily transport zajatců na Guantánamo

Spojené státy dočasně přerušily transporty zajatců z Afghánistánu na základnu v zálivu Guantánamo na Kubě. Podle představitelů americké armády rozhodnutí nesouvisí s polemikou kolem podmínek, v nichž jsou zajatci drženi. U Washingtonu přistane vojenské letadlo s americkým Talibem Johnem Walkerem obžalovaným ze spolupráce s teroristy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

američtí vojáci na základně Guantánamo | Foto: ČTK/AP

Pentagon oznámil, že dočasně přeručuje tranport zajatých zahraničních členů Talibanu a Al-Káidy z Afghánistánu na americkou základnu na Kubě. Ministr obrany Rumsfeld označil zacházení s podle jeho slov extrémně nebezpečnými zajatci za humánní. Jiný představitel Pentagonu tvrdí, že americká armáda musí vybudovat pro zajatce nové cely.

Na základně Guantánamo je nyní vězněno v provizorních otevřených 158 členů afghánského fundamentalistického hnutí Taliban a sítě Al- Káida. Podmínky, v nichž jsou vězni drženi, zkoumají zástupci Mezinárodního výboru Červeného kříže.

Pentagon také odmítá sdělit detaily ohledně převozu dvacetiletého Američana, který byl zajat během loňského vězeňského povstání v afghánském Mazáre Šarífu. John Walker Lindh bude podle ministra obrany Donalda Rumsfelda postaven před federální soud v Alexandrii nedaleko Washingtonu. Bude tam čelit obvinění ze spiknutí za účelem zabíjet americké občany.

Obyvatelé afghánského hlavního města si na vzpomínkovém aktu připomněli oběti teroristických útoků na New York a Washington z loňského 11. září. Pozůstalí dvanácti afghánských rodin, které se staly obětí amerického bombardování, při té příležitosti požádali Spojené státy o odškodné za způsobenou újmu.

Jak informuje přímo místa spolupracovnice ČRo 1 - Radiožurnálu z agentury Epicentrum Petra Procházková, v Kábulu bylo v posledních dnech zatčeno několik osob, které jsou podezřelé z účasti v bojových jednotkách organizace Al-Kaidá. Muži byli zadrženi v domech ve čtvrti Chairchana a polici na ni upozornili sami občané. Údajně byli podezřelí tím, že mezi sebou hovořili arabsky.

Podle policie se může v Kábulu ukrývat ještě mnoho lidí, kteří bojovali v jednotkách Al-Kaidy nebo Talibanu. Protože se v poslední době vrací do města řada uprchlíků, je možné pohyb lidí jen velmi těžko kontrolovat. Navíc obrovský počet obyvatel Afghánistánu nemá žádné dokumenty, které by potvrzovaly jejich totožnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

P.Procházková: Zatýkání v Kábulu

Afghánští státní zaměstnanci dostali poprvé po šesti měsících opět výplatu. Celková částka vyplacených mezd činí osm miliónů dolarů, přičemž na jednoho pracovníka připadlo zhruba 28 dolarů. Mzdy byly vyplaceny z fondu, který má podpořit zahájení základních činností nové afghánské vlády. Podle afghánských představitelů nemá vláda zatím prostředky na to, aby zaměstnancům vyplatila všechny dlužné peníze. Někteří pracovníci veřejného sektoru přitom mzdu nedostali už osm měsíců.

Vyplacení státních zaměstnanců patří mezi priority afghánského vedení, které mají vést k nastolení stability ve válkou zničené zemi. K tomu by měly sloužit i prostředky, které na obnovu Afghánistánu přislíbilo mezinárodní společenství na právě skončené konferenci dárcovských zemí v Tokiu.

Milan Kopp, Olga Krupauerová, Martin Hromádka, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme