Spojené státy zavírají ambasádu v Sýrii. Kvůli násilí

Spojené státy dnes oznámily, že z důvodu zhoršování bezpečnostní situace zavírají velvyslanectví v Sýrii. Pokračují tak v izolaci Damašku kvůli krvavému potlačování protivládních protestů. Svého velvyslance odvolala "ke konzultacím" také Británie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hillary Clintonová | Zdroj: Reuters

Podle ministerstva zahraničí už americký velvyslanec v Sýrii Robert Ford a všichni zaměstnanci ambasády Sýrii opustili.

Americký krok je patrně motivovaný také úsilím zvýšit mezinárodní tlak na syrský režim, který už téměř rok násilně potlačuje protivládní protesty.

O víkendu syrská armáda útočila na odbojné město Homs, kde podle neověřených zpráv zahynulo až několik stovek civilistů.

Syrská armáda bombardovala Homs, zahynulo nejméně 50 lidí

Číst článek

Americký prezident Barack Obama ale dnes v amerických médiích zavrhl možnost mezinárodní intervence v Sýrii. Šéf Bílého domu je přesvědčený o tom, že vyřešit syrskou krizi může zachování protisyrských sankcí.

Proti vojenské akci v Sýrii se o víkendu postavila také ministryně zahraničí Spojených států Hillary Clintonová.

Jednání o Sýrii zatím nemají přesvědčivé výsledky. Rusko a Čína totiž v sobotu podle předpokladů vetovaly rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která požadovala odchod syrského prezidenta Bašára Assada z funkce. K tomu vyzývá i Liga arabských států.

Jan Prokeš, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme