Spojené státy zmírňují postoj k rezoluci o Iráku

Američané, kteří při veřejné debatě v Radě bezpečnosti OSN pocítili tvrdou kritiku svých útočných plánů na Irák, přicházejí s kompromisním řešením. V nejbližších dnech předstoupí před Radu s novou rezolucí, která by měla oslovit její členy střízlivějším tónem. USA souhlasí s tím, že poskytnou Radě bezpečnosti OSN možnost reagovat, pokud zbrojní inspektoři usoudí, že Irák brání jejich misi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům | Foto: Bílý dům

Americký velvyslanec při OSN John Negroponte, řekl Radě, že brzy předloží tomuto orgánu světového společenství návrh nové rezoluce k Iráku. V ní chtějí vzít Američané v úvahu některé reakce, které na dosavadní tvrdé formulace Washington zaznamenal. Zejména členové rady s právem veta, jako Francie a Rusko kritizovali americké návrhy, hlavně to, že by rezoluce umožňovala automatické použití síly ve chvíli, kdy by Irák selhal ve spolupráci se zbrojními inspektory.

Podle mluvčího ministerstva zahraničí Richarda Bouchera má šéf zbrojní inspekce Hans Blix nejprve sdělit Radě bezpečnosti, zda se Irák podřizuje rezoluci OSN. V opačném případě dává přednost tomu, aby Rada bezpečnosti přistoupila k akci.Washington tak prakticky přistupuje na dvě rezoluce, jak to požaduje především Francie. Podle původního amerického návrhu měla OSN dát každé členské zemi organizace právo zaútočit na Irák, jakmile by bylo zřejmé, že Bagdád porušuje rezoluce Rady bezpečnosti.

Ať bude obsah nové rezoluce OSN k Iráku jakýkoli, Spojené státy si chtějí ponechat právo použít sílu, aby se proti Iráku bránily samy. Prohlásil to dnes americký ministr zahraničí Colin Powell. Jak dále řekl, USA teď jednají v rámci pravomoci, kterou dal nedávno Kongres prezidentu Bushovi. Pokud se tedy OSN nakonec nerozhodne vůči Iráku zakročit, Spojené státy a podobně smýšlející země možná úder stejně provedou.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme