Spojené státy znají únosce letadel

Americké ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo fotografie a jména 19 únosců čtyř dopravních letadel. Dvě zničila newyorské mrakodrapy Světového obchodního střediska, třetí zbořilo část washingtonské budovy ministerstva obrany a čtvrté se zřítilo v Pensylvánii. Americký prezident Bush oznámil soubor bezpečnostních opatření v letecké dopravě. Ta mají povzbudit Američany k leteckému cestování. Jako okamžité opatření navrhl guvernérům jednotlivých států, aby na letiště povolali příslušníky Národní gardy. Bush uvedl, že zdravý systém letecké dopravy je základem ekonomické obnovy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alžírský pilot zadržený minulý týden v Londýně byl instruktorem čtyř z teroristů, kteří spáchali teroristické útoky na USA. Oznámili to dnes britští státní zástupci. Soud vyslechl obvinění, že 27letý Alžířan Lutfí Raisí, který žije ve Velké Británii, působil ve Spojených státech jako instruktor čtyř teroristů, kteří provedli sebevražedné útoky na New York a Washington. Rovněž bylo řečeno, že pro teroristy falšoval dokumenty. Byl mezi čtyřmi osobami zatčenými minulý pátek podle zákona proti terorismu z roku 2000. Na Raisího byl vydán mezinárodní zatykač, Američané ho chtějí vyslýchat ve Spojených státech. Zadrženi byli rovněž jeho manželka a bratr, ti už však byli mezi tím propuštěni. Poslední ze čtyř zatčených má být ještě dnes obviněn nebo propuštěn. Raisí zůstane ve vazbě prozatím do 5.října, všechna obvinění ale popírá.

Při teroristickém útoku na New York a na Washington pravděpodobně zemřeli dva lidé českého původu. Oba už ale delší dobu žili ve Spojených státech a měli americké občanství. Pro ČRo 1 - Radiožurnál to uvedl generální konzul České republiky ve Spojených tátech Petr Gandalovič. Jak uvedl muž a žena středního věku odešli do USA před více než 20 lety a pracovali v různých patrech WTC.

Prezident Spojených států George Bush vyzval americké občany, aby znovu začali využívat služeb leteckých dopravních společností. Ty utrpěly po útocích z 11. září obrovské ztráty. Jako okamžité opatření navrhl Bush guvernérům jednotlivých států, aby na letiště povolali příslušníky Národní gardy. Ti mají plnit bezpečnostní úkoly do zavedení dlouhodobých bezpečnostních opatření proti opakování nedávné tragédie. Na jejich realizaci uvolní vláda USA 500 miliónů dolarů. V seznamu opatření, která bude garantovat federální vláda, uvedl George Bush na jednom z prvních míst rozmístění ochranných stráží na palubách letadel a úpravu vchodových dveří do pilotní kabiny tak, aby se nedaly prostřelit nebo snadno otevřít nepovolanou osobou.

Centrální banka Spojených arabských emirátů zmrazila konta předpokládaných teroristů. Akce se týká 26 osob a organizací podezřelých z financování teroristických aktivit. Banka požádala všechny finanční instituce v zemi, aby okamžitě účty, vklady a investice těchto subjektů ověřily a zmrazily. Jde o organizace, které označil americký prezident George Bush a které považuje za napojené na mezinárodní teroristickou síť.

Markéta Kaclová, Kateřina Pospíšilová, Milan Kocourek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme