USA nabídly, že oživí stagnující jednání mezi Libanonem a Izraelem o námořní hranici

Spojené státy jsou připraveny zprostředkovat jednání o námořní hranici mezi Libanonem a Izraelem. V Bejrútu to ve čtvrtek řekl náměstek amerického ministra zahraničí David Hale. Může to podle něj pomoci libanonské ekonomice, která se dostala do hluboké krize.

Bejrút Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstek amerického ministra zahraničí David Hale na návštěvě v Libanonu | Foto: Mohamed Azakir | Zdroj: agentura Reuters

Hale kritizoval libanonské politiky za neschopnost dohodnout se na nové vládě. Koaliční jednání se vlečou od loňska, sestavením kabinetu je pověřen někdejší premiér Saad Harírí. Ti, kdo jednání komplikují, se podle Halea vydávají nebezpečí, že budou potrestáni.

Hale nikoho nejmenoval, ale Spojené státy loni zavedly sankce proti spojencům libanonského šíitského Hizballáhu, který se opírá o pomoc Íránu a stejně jako Írán je spojencem syrského režimu. Sankce postihly bývalé ministry napojené na Hizballáh a pověřené řešením korupce. Ve Spojených státech je Hizballáh řazen k teroristickým organizacím.

Vyšetřování výbuchu v Bejrútu pokračuje. Interpol hledá majitele a kapitána lodi, která přivezla ledek

Číst článek

Náměstek se ve čtvrtek sešel s libanonským prezidentem Michelem Aúnem a po schůzce obvinil Hizballáh a Írán z poškozování Libanonu. Jak napsala agentura Reuters, Aún patří k těm, kdo s Hizballáhem spolupracují, a americké sankce se týkají i jeho zetě.

Hale se také zmínil o současných vídeňských rozhovorech, jejichž cílem je zachování dohody o íránském jaderném programu z roku 2015. Spojené státy se jich účastní nepřímo, protože od dohody před třemi lety odstoupily. Hale tyto rozhovory označil „jenom za počátek“ aktivit Spojených států, které „se chtějí zaměřit i na další destabilizující jednání Íránu v regionu“.

Slíbil, že Spojené státy nepustí ze zřetele své zájmy v Libanonu. Izraelsko-libanonské rozhovory o sporné námořní hranici začaly s přispěním americké diplomacie loni, ale nyní stagnují. Mají vyřešit spory o těžbu plynu ve východním Středomoří.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme