Spojené státy zrušily sankce vůči Jugoslávii

Spojené státy se rozhodly s okamžitou platností zrušit sankce vyhlášené proti Jugoslávské svazové republice v době, kdy byla ovládána režimem Slobodana Miloševiče. Oznámil to dnes ve Washingtonu americký prezident Bill Clinton.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Dal jsem pokyny ministerstvu zahraničí a financí, aby přijaly okamžitá opatření ke zrušení obchodních a finančních sankcí vyhlášených vůči Srbsku v roce 1998," uvádí se v prezidentově prohlášení. "Výjimku představují sankce vyhlášené vůči představitelům starého režimu," dodává dokument s narážkou na zákaz vjezdu režimních představitelů do USA. Hlavní část zrušených sankcí se týká dovozu ropy a leteckého spojení s Bělehradem. "Zrušení těchto sankcí je prvním krokem k ukončení izolace Srbska," upozorňuje Clinton.

Dnešní krok americké vlády je prezentován jako gesto podpory novému prezidentu JSR Vojislavu Koštunicovi. Už v pondělí odvolala hlavní protijugoslávské sankce Evropská unie; tohoto kroku následovaly i další státy, mimo jiné v úterý Česká republika.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme