Spojené státy zrušily sankce vůči Jugoslávii

Spojené státy se rozhodly s okamžitou platností zrušit sankce vyhlášené proti Jugoslávské svazové republice v době, kdy byla ovládána režimem Slobodana Miloševiče. Oznámil to dnes ve Washingtonu americký prezident Bill Clinton.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Dal jsem pokyny ministerstvu zahraničí a financí, aby přijaly okamžitá opatření ke zrušení obchodních a finančních sankcí vyhlášených vůči Srbsku v roce 1998," uvádí se v prezidentově prohlášení. "Výjimku představují sankce vyhlášené vůči představitelům starého režimu," dodává dokument s narážkou na zákaz vjezdu režimních představitelů do USA. Hlavní část zrušených sankcí se týká dovozu ropy a leteckého spojení s Bělehradem. "Zrušení těchto sankcí je prvním krokem k ukončení izolace Srbska," upozorňuje Clinton.

Dnešní krok americké vlády je prezentován jako gesto podpory novému prezidentu JSR Vojislavu Koštunicovi. Už v pondělí odvolala hlavní protijugoslávské sankce Evropská unie; tohoto kroku následovaly i další státy, mimo jiné v úterý Česká republika.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme