Spojené státy zvažují odklad výstavby protiraketového štítu v Evropě
Američané možná odloží budování radaru v Brdech. Česká republika toto případné rozhodnutí bude podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga respektovat. Šéf české diplomacie to řekl po jednání v americkém Kongresu ve Washingtonu.
Ministr Schwarzenberg odhaduje, že by měl radar v Česku stát asi do šesti let, především kvůli rychlému vývoji íránského raketového a jaderného programu. "Kolem roku 2015 může být ta hrozba aktuální, a do té doby by se to mělo začít budovat."
Rychlost, s jakou budou Američané postupovat, ale mohou ovlivnit i jiné okolnosti: "Závisí to na technickém vývoji, který nemůžu odhadnout," připouští ministr Schwarzenberg.
Šéf české diplomacie se dnes ve Washingtonu setká se svou americkou kolegyní Hillary Clintonovou a ministrem obrany Robertem Gatesem.
Smlouvy umožňující vybudovat v Brdech radarovou základnu USA, která se má spolu s raketami v Polsku stát základem amerického systému, schválil loni v listopadu český Senát. Poslanecká sněmovna, kde převažují její odpůrci hlavně z KSČM a ČSSD, ale i menších vládních stran, o smlouvách zatím nehlasovala.
Americký radar v Česku dlouhodobě odmítá i většina veřejnosti. Podle prosincového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění s ním nesouhlasí zhruba dvě třetiny lidí, opačný názor zastává necelá třetina.
K tématu si můžete dále přečíst:
Biden: USA budou podmínečně pokračovat v budování protiraketové obrany
Účastníci mnichovské konference se shodují na potřebě zapojit Rusko do bezpečnosti Evropy
Vondra po jednání v Mnichově odmítl spekulace o výměně radaru za odzbrojení
Česká ambasáda nemá informace, že by USA vyměnily radar za odzbrojení
Američané podle senátora Dienstbiera odstoupí od stavby radaru v Česku
Schwarzenberg: Nová americká vláda od myšlenky protiraketového deštníku neupustí
A. Vondra: Nová americká vláda nezmění dramaticky plán radaru v Česku