Spojené státy zvažují sankce proti Barmě. Reagují tak na represe vůči Rohingům

Spojené státy zvažují uvalení sankcí na Barmu kvůli jejímu přístupu k menšinovému etniku Rohingů. Podle agentury Reuters to oznámilo americké ministerstvo zahraničí. Před týdnem šéf americké diplomacie Rex Tillerson prohlásil, že Washington za represe vůči Rohingům považuje odpovědné barmské vojenské činitele, nesdělil ale, zda proti armádním předákům USA podniknou nějaké kroky.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rohingové ve většině případů hledají pomoc v Bangladéši. Ilustrační foto.

Rohingové ve většině případů hledají pomoc v Bangladéši. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

„Vyjadřujeme nejhlubší obavy z nynějšího dění v barmském Arakanském státě a z toho, že pokračují násilnosti proti Rohingům a dalším komunitám a jejich traumatizování. Je nezbytné, aby každý člověk či subjekt odpovědný za zvěrstva nesl odpovědnost,“ sdělilo americké ministerstvo zahraničí v prohlášení.

'Barmští vojáci mi zastřelili bratra. Přišli do vesnice a začali střílet,' popisuje Rohing

Číst článek

Muslimští Rohingové čelí v buddhistické Barmě dlouhodobě diskriminaci. Barmské úřady je považují za přistěhovalce z Bangladéše, kteří do země přišli většinou v dobách britské koloniální nadvlády a v Barmě jsou nelegálně.

Příslušníkům menšiny proto barmské úřady odmítají udělit občanství, omezují jejich svobody a neuznávají je jako etnikum. Oboustranné násilnosti si v barmském Arakanském státě vyžádaly v minulosti tisíce obětí.

Barmská armáda zahájila nejnovější tažení proti Rohingům poté, co rohingští povstalci 25. srpna zaútočili na desítky policejních a vojenských stanovišť v Arakanském státě.

Podle aktuální bilance OSN uprchlo od tohoto data do Bangladéše 603 000 Rohingů, z toho polovinu tvoří děti. Připojili se k více než 300 000 rohingským běžencům, kteří tam žili již dříve.

OSN označila exodus statisíců Rohingů za nejrychlejší uprchlickou krizi současnosti a Barmu obvinila, že provádí etnickou čistku této muslimské menšiny. Barma obvinění odmítá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme