Spojené státy zvyšují bojovou pohotovost

Spojené státy pokračují v nejrozsáhlejší mobilizaci svých ozbrojených sil od války v Perském zálivu v roce 1991. Chystají se na odvetný útok proti Afghánistánu. Právě tam se má ukrývat pod ochranou vládního hnutí Taliban saúdský milionář Usáma bin Ládin podezřelý z podílu na nedávných atentátech ve Washingtonu a New Yorku. Americká vláda jedná o vyslání dalších letadel do oblasti Perského zálivu a Indického oceánu. Ze základen v USA odstartovaly bombardéry B1 a B-52 a také útočné letouny. Jejich počet není zatím znám.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obranu vzdušného prostoru nad územím USA má poslít několik tisíc záložníků, povolaných letectvem. Do oblasti Perského zálivu míří nejen desítky bojových letadel, ale i jednotky pozemních sil. Letadlová loď Kitty Hawk dostala rozkaz vyplout z japonského přístavu na utajované stanoviště. Na východ míří další letadlová loď Theodore Roosevelt. Jeden ze členů velení amerického letectva se už přemístil do Saúdské Arábie, odkud může přímo řídit útoky proti Afghánistánu.

Suezským kanálem proplulo 12 lodí britského válečného námořnictva a jedna ponorka. Plavidla směřují k vodám Perského zálivu. Je to o dva týdny dříve, než začíná plánované vojenské cvičení s ománskými ozbrojenými silami.

Bílý dům znovu odmítl požadavek Talibanu, aby Spojené státy předložily důkazy o podílu bin Ládina na teroristických útocích. Ministr zahraničí Colin Powell v televizní stanici BBC prohlásil, že Amerika má dostatek důkazů na to, aby postavila bin Ládina před soud. Powell současně naznačil, že Američané mají informace o bin Ládinově pobytu. Domnívají se, že je stále ještě v Afghánistánu.

Podle agentury AP budou mezi hlavní cíle plánovaných amerických útoků patřit letiště a komunikační uzly. Odborníci ale varují, že válka proti Talibanu bude úplně jiná než ty, ve kterých americké ozbrojené síly působily dosud. Řízené střely odpálené z vojenských základen v okolních zemích a z amerických mateřských lodí se podle nich v tomto případě neosvědčí. Jak řekl veterán války z Aghánistánu, ruský generál Ruslan Aušev, Spojené státy budou muset při honu na bin Ládina pročesat 500 tisíc čtverečných kilometrů hor - tedy skálu po skále. Přitom rozloha celého Afghánistánu je 640.000 čtverečních kilometrů, tedy více než Francie.

Proti ozbrojené odvetě za teroristické útoky se vyslovil papež Jan Pavel II. Jak uvedl v úvodu své návštěvy Kazachstánu, krize, která nastala, by se měla řešit jednáním a dialogem.

USA budou podporovat afghánskou opozici kontrolující část území na severu země. Oznámil to americký ministr obrany Donald Rumsfeld. Severní spojenectví je jediným hnutím, které bojuje s Talibanem a může znamenat velkou pomoc, uvedl Rumsfeld o koalici vedené donedávna Ahmadem Šáhem Masúdem, který byl zabit v sebevražedném atentátu. Tyto opoziční síly znají terén, znají některé užitečné cíle a mají představu o tom, jak nakládat s Talibanem, uvedl Rumsfeld. "Mohou být užitečné v mnoha směrech," dodal.

Na palubě letounu, který byl 11. září unesen teroristy a později se zřítil v Pensylvánii, se odehrál divoký zápas. Podle dnešního vydání listu The New York Times to vyplývá ze záznamu obsaženého v černé skříňce letounu. Ozývají se na něm zvuky rvačky a výkřiky v angličtině a arabštině. Zatím ale není patrné, co přesně se na palubě odehrálo. Podle dosavadních informací zaútočila část pasažérů na únosce. Některé prameny uvádějí, že cílem teroristů bylo nechat letadlo zřítit na Bílý dům.

Americké letecké společnosti, těžce poškozené teroristickými útoky, dostanou od vlády 15 miliard dolarů. Pomoc odhlasoval americký Kongres. Letecký provoz se v důsledku nezájmu klientů snížil v zemi minimálně o 20 procent, první odhady ztrát společností a dodatečných nákladů na zvýšení bezpečnosti hovoří o 10 miliardách dolarů. Letečtí dopravci hlásí, že budou muset propustit až 100 tisíc zaměstnanců.

V centru Manhattanu se uskutečnila jedna z prvních větších protiválečných demonstrací. Asi pět tisíc lidí pochodovalo pod transparenty se slovy Mahátmy Gándhího "Oko za oko a svět bude slepý". Jak řekl jeden z účastníků zpravodaji Českého rozhlasu, demonstranti protestují proti plánované vojenské intervenci a vojenským přípravám. "Válka je chybou - etickou, morální, taktickou i strategickou".

Desítky hvězd amerického showbyznysu vystoupily v noci na dnešek na humanitárním koncertu "Amerika: pocta hrdinům", jehož cílem bylo shromáždit finanční dary pro rodiny obětí teroristických útoků. Účinkovali například Stevie Wonder, Tom Cruis nebo Julia Robertsová. Mezi písněmi přenášenými živě z New Yorku a Los Angeles četli svědectví o odvaze a lidskosti těch, kteří se ocitli 11. září na prahu života a smrti. Na koncertu vystoupila také boxerská legenda - věřící muslim Muhammad Ali. "Islám je o míru", řekl během svého vystoupení. V rámci akce přenášené 30 televizními a 8000 rozhlasovými stanicemi do 156 zemí světa poukazovali diváci peníze určené rodinám obětí teroristických útoků.

Olga Krupauerová, Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme