Spojenecká střela zasáhla hotel s novináři

Americké tanky zaútočily na bagdádský hotel Palestina, ve kterém je ubytována většina zahraničních novinářů. Potvrdil to generál Blount, velitel třetí pozemní divize. Při útoku bylo zraněno pět žurnalistů, reportér agentury Reuters a kameraman španělské soukromé televize Telecinco zraněním podlehli. V okolí hotelu zuří těžké boje o klíčové mosty přes Tigris. Americké tanky postupují také směrem k budově iráckého ministerstva informací.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

budova ministerstva plánování

budova ministerstva plánování | Zdroj: ČTK

Američané přiznali, že hotel byl zasažen z jejich tanku, který se ocitl pod palbou, která vycházela z hotelu, a na útok odpověděl. Dvoučlenný štáb České televize ubytovaný v hotelu Palestine je v pořádku. "Viděli jsme střepiny rakety, která zasáhla pokoj, a nevypadá to na dělostřelecký ani tankový granát, vypadá to skutečně na střepinu z nějaké lehčí rakety," popisuje událost reportér Michal Kubal.

Podle Kubala zatím není jasné, kdo přesně hotel ostřeloval. Podle některých zdrojů směřovala raketa spíše z iráckých pozic, na druhou stranu někteří reportéři stále tvrdí, že viděli střílet Američany. Sami Američané později přiznali, že hotel byl zasažen z jejich tanku, který se ocitl pod palbou, která vycházela z hotelu, a na útok odpověděl.

Krátce po zásahu budovy bylo u hotelu Palestine vyhlášeno příměří, z oken vyvěsili novináři na žádost Američanů bílá prostěradla.

V Bagdádu bylo dnes bombardováno také studio katarské televize Al-Džazíra, při němž zahynul jeden kameraman. Televize vysílá z obytné budovy z bagdádského centra, kde je mnoho ministerstev. Celá čtvrť je dnes terčem prudkého bombardování.

Těžké boje v centru Bagdádu

Americká armáda obsazuje Bagdád ze severu i jihu. Oznámilo to katarské ústřední velitelství s tím, že Američané už plně kontrolují leteckou základnu Rašíd v jihovýchodní části metropole. V posledních dnech Američané na Badád postupovali zejména z jihu. Na severu města prý operují hlavně speciální jednotky, které mají zabránit přesunům iráckých posil.

Silné boje se nadále vedou o budovy prezidentských komplexů. Příslušníci ochrany budov střílejí z oken a americké jednotky zasahují raketami místnosti, odkud se ozývá střelba. Americké tanky postupují také směrem k budově iráckého ministerstva informací. Tento úřad se předtím stal terčem mohutného bombardování.

Po něm se nadobro odmlčela irácká státní televize. Problémy s vysíláním měla už dříve. Neodvysílala totiž pravidelnou zpravodajskou relaci a místo toho ukázala několik archivních snímků Saddáma Husajna.

Těžké boje jsou hlášeny i z dalších míst v Bagdádu. Bitva probíhá také na dvou mostech spojujících střed města s vládní čtvrtí. Na mostě jsou v přímých záběrech televize Abu Dhabí vidět dva americké tanky. Je slyšet střelbu z kulometů a samopalů a z tankových a dělostřeleckých kanónů a nad městem přelétají v nízkých výškách spojenecká bojová letadla.

Americké vrtulníky Apache ostřelují budovy irácké elitní republikánské gardy v jihovýchodní části Bagdádu. Raketový útok helikoptér na základnu Rašíd podporují i spojenecké bombardéry.

Hon na Husajna

Americký bombardér zaútočil na cíl v rezidenční čtvrti Bagdádu. Podle informací Pentagonu se cílem tohoto útoku měl stát irácký prezident Saddám Husajn a dva jeho synové. Podle amerických zpravodajských služeb se v domě měla konat schůzka několika iráckých vedoucích činitelů a příslušníků zpravodajských služeb za pravděpodobné účasti prezidenta Saddáma Husajna a jeho synů Udaje a Kusaje. Tato informace byla postoupena ústřednímu velitelství v Kataru, které rozhodlo o okamžitém bombardování uvedeného cíle. Úspěšnost operace však dosud nebyla potvrzena.

Současný úder byl už druhým americkým pokusem o fyzickou likvidaci Saddáma Husajna. Prvním bylo americké bombardování rezidenčního areálu na předměstí Bagdádu, kterým 19. března válka s Irákem začala. Od té doby není Saddámův osud jasný. Irácký vůdce se sice objevuje na televizní obrazovce s řadou projevů a podle odborníků jde nejspíše o autentické záběry. Není však jisté, kdy byly pořízeny a zda nejde o předtočené videozáznamy.

Vítězství spojeneckých vojsk v Iráku ale nezávisí výhradně na osudu iráckého prezidenta Saddáma Husajna. Řekl to americký ministr obrany Donald Rumsfeld. Podle něj mezi podmínky, které je nezbytné v Iráku splnit, patří rozmístění koaličních sil v této zemi za relativního bezpečí, zajištění přísunu mezinárodní humanitární pomoci, návrat iráckých uprchlíků do jejich domovů a nastolení takové situace, aby lidé mohli říci, kde jsou ukryty zbraně hromadného ničení.

Basra definitivně v rukou spojenců

Iráčané už ztratili s definitivní platností kontrolu nad druhým největším městem země Basrou. Britským jednotkám obléhajícím město už více než 14 dní, se podařil výpad do centra, který rozvrátil obranu Iráčanů. Prezidentský palác v Basře padl do rukou 3. brigády britských speciálních jednotek Commandos. Dosavadní opatrné akce královských vojáků vystřídal rozhodný útok, při kterém sice Britové ztratili tři své vojáky, ale probili se až do srdce jihoirácké metropole. Zpravodajové z města hlásí jedny z prvních oslavných scén na adresu koaličních sil i rabování davu v bývalých prostorách vládní strany Bass. Podle britských armádních zdrojů zahynulo během posledních bojů v Basře na 300 iráckých vojáků.

Markéta Kaclová, Jiří Hošek, Petr Vavrouška, Michal Kubal, Daniela Hornová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme