Spojenecké letectvo omylem bombardovalo libyjské povstalce

NATO se snaží vyjasnit okolnosti tragédie, ke které došlo v pátek na východě Libye. Spojenecké letectvo tam prý omylem zasáhlo libyjské povstalce. Zahynulo nejméně 10 lidí. Do inkriminované oblasti je ale přístup kvůli bojům prakticky nemožný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libye. Povstalci u města Brega. | Zdroj: Reuters

Jak z Libye informoval zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín, konvoj asi pěti povstaleckých pick-upů mířil z města Adždábia na frontu k ropnému přístavu Brega. Cestou povstalci několikrát vystřelili z protileteckých zbraní umístěných na korbě, což dělají často bez jakéhokoli zjevného důvodu.

Výstřely zaznamenalo spojenecké letectvo a odpálilo rakety. Na místě zemřelo asi deset bojovníků.

Omyly budou podle zpravodaje zřejmě čím dal častější. Připomněl, že Kaddáfího síly totiž přestaly používat tanky, které jsou snadno identifikovatelné, a vytvořily malé mobilní jednotky s granátomety, podobné povstaleckým. Ze vzduchu se v podstatě jedni od druhých nedají odlišit.

Za zločin proti lidskosti označil koaliční útok mluvčí zbytků Kaddáfího vlády Musá Ibrahím.

Kaddáfí odmítá podmínky příměří

Odmítavě také zareagoval na podmínky příměří, které včera navrhli povstalci. Ti požadují okamžité ukončení blokády opozičních enkláv a stažení Kaddáfího vojáků.

Podle Ibrahíma režim v libyjském Tripolisu na podmínky příměří povstalců nepřistoupí. „To by udělal jenom blázen. Nebudeme stahovat vojáky z našich měst v naší vlastní zemi,“ uvedl..

Jednotky libyjského vůdce dotírají na město Misuráta, poslední útočiště rebelů v západní Libyi. Zahraniční nálety na pozice libyjského režimu pokračují.

„Byli určitě efektivní v tom, že zlikvidovali větší část Kaddáfího obrněných jednotek a těžkého dělostřelectva. Také zničili asi naprostou většinu jeho protivzdušné obrany. Kaddáfí má ale k dispozici spoustu lehké techniky, vojáky může také přesouvat pěšky, o což se podle některých zpráv snaží,“ hodnotí dosavadní zásahy spojeneckých leteckých úderů vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr.

Lehké dělostřelectvo a pěchota jsou podle něj ze vzduchu zjistitelné a zničitelné mnohem obtížněji.

Martin Dorazín, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme