Spojenecké letouny už pomáhají libyjským povstalcům

Spojenecké letectvo zahájilo operace nad Libyí. V libyjském vzdušném prostoru se podle agentury Reuters nachází 5 francouzských letadel: dva stroje Rafale, dva letouny Mirage a jeden letoun, který je vybaven výzvědným systémem Avacs.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spojenecké letouny už hlídkují nad Libyí (ilustrační foto)

Spojenecké letouny už hlídkují nad Libyí (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Letectvo má zabránit silám libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Jejich hlavním úkolem je zabránit Kaddáfího leteckým silám útočit na povstalce. Jsou ale připravené také odstřelovat tanky jeho jednotek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Souhrnné informace k situaci v Libyi ze zpravodajství Radiožurnálu

Vojenskou akci v Libyi odstartoval projev francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho po skončení schůzky představitelů Evropské Unie, OSN a Ligy arabských zemí. Sarkozy prohlásil, že Kaddáfí nereagoval na mezinárodní ultimátum, proto je nutné přikročit k akci ve spolupráci s arabskými zeměmi.

ČTĚTE TAKÉ: AKTUÁLNÍ DĚNÍ V LIBYI ONLINE

Podle Sarkozyho spojenci učinili těžké ale v tomto momentu jediné možné rozhodnutí s tím, že Kaddáfí může útoky zastavit, když přistoupí na příměří.

Spojenci sice ještě nebombardují pozice Kaddáfího armády, ale brání jeho letadlům bombardovat Benghází. K přímé vojenské akci by podle francouzských činitelů mělo dojít dnes večer, protože Libyci nedisponují vojenskou technikou pro noční vidění.

Operace se odehrává s podporou Velké Británie, Spojených států a Kanady a s vědomím Ligy arabských států. Začala po summitu Francie, Velké Británie a Německa s generálním tajemníkem OSN v Paříži. Paralelně s touto schůzkou jedná v Bruselu v sídle NATO i Severoatlantická rada velvyslanců členských zemí této aliance.

Rozhodnutí světových velmocí ukončit násilí v Libyi podpořila i německá kancléřka Angela Merkelová. Po summitu v Paříži ale potvrdila, že Německo se přímo nezúčastní vojenských akcí. Německo se už ve čtvrtek zdrželo hlasování v Radě bezpečnosti OSN, které odsouhlasilo rezoluci o zavedení bezletové zóny nad Libyí.

Merkelová ale nabídla spojencům, že by německé letouny AWACS mohly převzít některé úkoly Američanů v Afghánistánu, aby se tyto mohly přesunout do Libye.

Přehrát

00:00 / 00:00

Projev Nicolase Sarkozyho okomentoval zahraničněpolitický analytik ČRo Milan Slezák

Podle Kaddáfího ale mezinárodní síly nemají žádné právo zasáhnout v Libyi a budou litovat, pokud to udělají. I toto sdělení obsahovaly dva dopisy, které přečetl na tiskové konferenci mluvčí Kaddáfího vlády. Vůdce je adresoval americkému prezidentovi Baracku Obamovi a dalším světovým lídrům.

Libyjský diktátor neochvějně věří, že všichni Libyjci jsou na jeho straně a jsou ochotni pro svou zemi zemřít. Případné akce proti Libyi považuje Kaddáfí za jasnou agresi.

Z Benghází už odjíždějí stovky aut na východ, do Egypta. Podle spolupracovníka Českého rozhlasu v Egyptě Štěpána Macháčka jsou tamní úřady připraveny na příliv uprchlíků: „Celkově si myslím, že pro začátek Egypťané zvládnou vlnu uprchlíků. Pokud by krize měla trvat delší dobu, pak by asi potřebovali nějakou mezinárodní pomoc.“

Jan Šmíd, David Koubek, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme