Spojenecké nálety pokračují

Bojová letadla USA zničila už skoro všechny hlavní cíle v Afghánistánu a nyní se zaměřují na ty, které dosud minula. Žurnalistům to oznámil kapitán americké letadlové lodi Enterprise. Cílem amerického bombardování se v neděli opět stalo město Kandahár na jihu Afghánistánu, které je opěrným bodem Talibanu. Kandahár byl bombardován už v noci na dnešek, kdy se útoky zaměřovaly na vojenskou základnu asi čtyři kilometry od centra města, na místní letiště a na cíle v horách kolem Kandaháru. Usáma bin Ládin je podle prohlášeni jeho syna Abdullaha živ a zdráv. S otcem hovořil telefonicky z pákistánského Islámábádu, kde momentálně žije. V rozhovoru pro média také řekl, že se jeho otec skrývá v jeskyni v afghánských horách spolu se 300 bojovníky osobní stráže a nikdy nemůže být chycen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Představitelé Talibanu uvedli, že po nočním bombardování bylo přerušeno z velké části telefonické spojení hlavního města Kábulu se zbytkem světa. Přerušeno bylo asi 90 linek, které provozovala pákistánská a čínská telefonní společnost a které vedly k ústředně v Latábandu, asi 35 kilometrů východně od Kábulu. V provozu jsou nyní podle agentury Reuters jen linky místní společnosti Afghan Wireless Company.

Podle Talibanu se noční nálety opět soustředily vedle Kábulu a Kandaháru na Dželálábád, Herát a Mazáre Šaríf. Podle nejmenovaného představitele Talibanu si vyžádaly vysoký počet mrtvých. Nebyl sto určit jejich počet, ale řekl AFP, že "Američané si asi myslí, že každá vesnice v horách je výcvikový tábor".

Síly afghánského vládního hnutí Taliban v neděli pálily z protiletadlových zbraní na letadla, která přelétávala nad afghánským hlavním městem Kábulem. Podle svědků byla protiletadlová palba jen sporadická, což by mohlo naznačovat, že talibanská stanoviště protiletecké obrany utrpěla při dosavadních amerických a britských náletech vážné škody. Svědkové také uvedli, že při přeletech letadel nebyly slyšet exploze bomb. Protalibanská agentura AIP bez dalších podrobností uvedla, že při ranních náletech na jihoafghánský Kandahár byla zasažena obytná čtvrť poblíž vojenských cílů na východě města.

Příští fáze americké intervence v Afghánistánu se bude skládat z neustálého bombardování, tajných misí a náletů vrtulníků ve velkém měřítku. Napsal to americký list The Washington Post s odvoláním na vojenské odborníky. Vojenská strategie má z části ukázat, že americké síly budou pronásledovat teroristy přímo v terénu, řekl podle listu představitel amerického ministerstva obrany.

V neděli večer začaly Spojené státy s osmou vlnou leteckých úderů. Jejím prvním cílem se stalo hlavní afghánské město Kábul. Taliban vzápětí oznámil, že je připraven jednat o předání islámského radikála Usámy bin Ládina do třetí země, pokud přestanou americké nálety a pokud budou poskytnuty důkazy o jeho vině. Bílý dům to odmítl.

Milan Kopp, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme