Spojenecké síly pod velením USA útočí na Kaddáfího

Zahraniční intervence proti libyjskému režimu zatím přichází z nebe. Jednotky věrné Muammaru Kaddáfímu decimují letadla západních mocností a řízené střely odpalované z amerických a britských lodí. Ve vzduchu zatím spojenecké síly nenarazily na odpor.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká loď USS Stout právě vypálila raketu Tomahawk (ilustrační foto)

Americká loď USS Stout právě vypálila raketu Tomahawk (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Jako první se na libyjském nebi objevily stíhačky Mirage a moderní letouny Dassault Rafale, které jsou pro vynucování bezletové zóny a útoky na pozemní cíle velmi vhodné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž o leteckých úderech západních mocností na Libyi

"Jedná se o víceúčelové bojové letouny 4.5 generace, které jsou schopné vést nejenom vzdušný boj na krátké i dlouhé vzdálenosti, ale také mohou používat přesnou protizemní výzbroj, kterou jsou schopní - jak jsme mohli teď vidět - přesně zasahovat jednotlivé tanky," uvedl vojenský expert Lukáš Visinger.

"Letouny francouzského letectva se v současnosti podílejí na dvou misích. Hlídkují nad bezletovou zónou a chrání civilní obyvatelstvo před útoky ze vzduchu. Útočí ale také na obrněná vozidla Kaddáfího jednotek, která by civilisty ohrožovala," shrnul úkoly strojů s francouzskou trikolórou mluvčí pařížského ministerstva obrany Laurent Tesseire.

ČTĚTE TAKÉ: AKTUÁLNÍ DĚNÍ V LIBYI ONLINE

Momentálně se operace účastní Francie, Velká Británie, Kanada, Itálie a Spojené státy. USA se připojily jako poslední, jejich rakety Tomahawk mají především zlikvidovat protiletadlovou obranu Kaddáfího sil. NATO svoji účast nadále zvažuje. Rozhodnout by se mělo v neděli. Rusko možnost zapojení do konfliktu odmítlo.

Podle expertů mohou západní mocnosti v libyjské operaci čerpat ze zkušeností získaných v kosovské kampani v roce 1999.

"Prostředí je teď ale výrazně odlišné od toho v Kosovu. Tam útoky začaly v březnu, bylo trvale zataženo, létali jsme vysoko, abychom neohrozili vlastní stroje. Kvůli tomu a kvůli absenci technologií, které máme dnes, jsme nebyli tak efektivní při útocích na pozemní jednotky. Uvidíme, jestli francouzská, britská a další letadla jsou schopná pozemní cíle účinně zasáhnout. Kdyby se boj přenesl do ulic měst, bylo by velmi těžké takový konflikt rozhodnout ze vzduchu," uvedl na stanici CNN bývalý vrchní velitel spojeneckých sil NATO v Evropě, generál Wesley Clark.

Speciální jednotky navádějí letouny ze země

Pokud chtějí spojenecké letouny zaútočit s velkou přesností na pozemní cíle, musejí se vydat do malých výšek. Tam je ale podle odborníka Lukáše Visingera čeká asi největší hrozba:

Kaddáfího možnosti
- Libyjská síť protiraketové obrany je hustá, ale nejmodernější jsou z 80. let, kvůli embargu většina ze systémů nebude dnes zřejmě provozuschopná
- Větší hrozbou jsou přenosné protiletadlové střely, které jsou pro letouny ve výškách do 3 000 metrů, což je výška, v níž jen nutné létat, pokud chce letectvo přesně zasáhnout pozemní cíle.
- Bombardéry TU-22 jsou zřejmě neprovozuschopné
- Několik kusů letadel typu Mirage
- Desítky starších stíhaček MIG a Suchoj
zdroj: Lukáš Visingr - vojenský a bezpečnostní analytik

"Přenosné protiletadlové řízené střely, které může nést a odpálit jediný voják. Tyto střely jsou velice obtížně zjistitelné a proti letounům v malých výškách jsou i velice účinné, protože ten pilot obvykle má jen velice krátkou dobu na reakci."

Letouny koaličních sil se při snaze oslabit Kaddáfího režim mohou spolehnout ještě na jednu nezanedbatelnou pomoc: navádění ze země.

"Dnes už víme oficiálně a s naprostou jistotou, že v Libyi operují britské speciální jednotky SAS a dá se předpokládat, že i Francouzi tam mají své specialisty. To znamená, že při té přímé letecké podpoře a při těch útocích na významné pozemní cíle zřejmě budou mít tuhle podporu v podobě předsunutých leteckých návodčí," prohlásil Visinger.

Jiří Hošek, Jan Šmíd, ČRo, Ondřej Bouda, Ludvík Bortl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme