Společenská revoluce ve Francii. Manželé se nově mohou rozvést u notáře

Manželé se ve Francii mohou od Nového roku rozvést pouhou registrací tohoto kroku u notáře. Samozřejmě pokud se na tom obě strany dohodnou. Někteří právníci tuto možnost označují za společenskou revoluci. Dosud páry, které se na rozchodu, péči o děti a rozdělení majetku dohodly, potřebovaly i tak k rozvodu soudce. Rozvod se nyní dostane před soud, jen pokud o to požádá nezletilé dítě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodinné spory. Ilustračnní foto | Foto: Fotoservis Evropského parlamentu

U rozvodu před notářem musí mít oba manželé svého právníka. Krok má zaručit, že rozvod bude řádný a neopomine zájmy žádné strany.

Mezi podáním příslušného formuláře u notáře a jeho podpisem musí uplynout nejméně 15 dnů. Mezitím každá ze stran může od rozvodu odstoupit.

Stoupenci této reformy tvrdí, že odpovídá logice systému, ve kterém se rozvod stal běžnou dohodou. Odpůrci naopak varují, že přílišné zjednodušování rozpadu manželství může špatně dopadnout, zvláště pokud je jeden z manželů na druhém ekonomicky závislý. Reformu kritizují jak feministická uskupení, tak spolky na ochranu rodiny.

V Česku se narodilo víc dětí mimo manželství než v něm. Sňatků přitom přibylo

Číst článek

„Dělá se vše pro to, aby se usnadnily rozvody, přestože každý krok k záchraně manželství by byl pro dítě přinejmenším stejně prospěšný jako všechny snahy, jak jej ochránit v případě rozvodu," prohlásila Aude Mirkovicová ze sdružení Famille et Liberté (Rodina a svoboda).

Katoličtí biskupové zase namítají, že na dítě se možností požádat o projednání rozvodu u soudu klade příliš těžké břemeno, protože dítě se může bát, že si rodiče znepřátelí. Rozvod bez soudce zase přirovnávají někteří právníci k operaci bez chirurga.

Podle statistik se ve Francii v roce 2014 rozvedlo téměř 124 tisíc manželství, přičemž více než polovina za shody obou stran. Předání této agendy notářům má ulevit soudům. Rozvody mají být snazší a rychlejší, ale nikoli lacinější. Objevila se už reklama na rozvod u notáře za cenu začínající již od tisícovky eur, tedy asi 27 tisíc korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme