Společná obranná politika EU je nemožná, přesvědčuje Němcová šéfy parlamentů

Na konferenci předsedů parlamentů zemí EU odjela česká zástupkyně Miroslava Němcová s jasnými cíli. Chce zabránit vzniku nové zpravodajské agentury, která by informovala o dění v jednotlivých parlamentech, ale také přesvědčovat o nereálnosti vzniku jednotné obranné a bezpečnostní politiky všech států unie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová | Foto: Noemi Fingerlandová

„Ono to může znít jako ne moc přitažlivé téma, ale skrývá se za tím čertovo kopýtko v podobě vzniku nové možné velké evropské instituce, která bude mít spoustu úředníků a kteří budou zajišťovat něco, co je z mého pohledu předem nemožné,“ vysvětluje předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová.

Podle ní není uskutečnitelné, aby měly všechny členské státy EU stejnou obrannou i bezpečnostní politiku.

Přehrát

00:00 / 00:00

S jakými plány odjíždí na jednání do Polska předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, zjišťovala parlamentní zpravodajka ČRo Milada Richterová

„To znamená, že budou buď více kamarádit s Palestinci, nebo více s Izraelci. Že budou jinak pohlížet na Irák nebo na Írán. To z podstaty není možné a já chci zabránit vzniku nějakého úřednického molochu, který, tuším, za tím celým je. Je to úřednický nápad, jak ještě vytvořit nějakou další strukturu, ve které by se mělo dost lidí dobře,“ míní.

Sama však uznává, že přesvědčit některé kolegy o zbytečnosti společné obranné a bezpečnostní politiky bude těžké. „Tam se už úřednické vrstvy zformovaly, už vědí dobře, že to budou teplá a velmi dobře placená místa. Už si obešly jednotlivé předsedy parlamentů, takže už jim na to skoro kývají,“ strachuje se Němcová.

Předsedové parlamentů budou diskutovat například i o tom, zda má vzniknout jednotná zpravodajská agentura všech evropských parlamentů. Ani tento nápad se české zástupkyni nelíbí.

„Těch informací, které každý občan chce získat z dění svého i Evropského parlamentu, je natolik, že není třeba nějakou další agenturu. Tam myslím, že k závěru dojdeme,“ očekává Němcová.

Milada Richterová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme