Společnost BP váhá s novým pokusem ucpat vrt v Mexickém zálivu

Ropná společnost British Petroleum rozhoduje o dalším postupu, jak zastavit únik ropy v Mexickém zálivu. Dnes provádí zkoušky a testy, které mají rozhodnout, jestli se pokusí ucpat vrt pomocí speciálního bahna a betonu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropná skvrna zasáhla pláže Chandlerových ostrovů

Ropná skvrna zasáhla pláže Chandlerových ostrovů | Foto: AFP

Rizika jsou velká - metoda je sice vyzkoušená ve vrtech na Blízkém východě, ale ještě nikdy se nepoužila v hloubce 1 kilometr 600 metrů. Spočívá v tom, že se do vrtu pod vysokým tlakem napumpovat tekuté bahno, které ropu stlačí a betonem se pak vrt zapečetí.

Firma BP hodnotí šanci na úspěch na 60 až 70 procent, odborníci citovaní v některých médiích říkají, že je to tak spíš půl na půl. Existuje přitom riziko, že bahno vháněné do potrubí vrtné konstrukce může jeho plášť poškodit na jiných místech a situaci ještě zhoršit.

Společnost BP oznámila, že bude pokus přenášet v přímém přenosu na internetu.

Vít Pohanka, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme