Společnost Penta má prý důkazy o nevině v korupční kauze Gorila

Česko-slovenská finanční skupina Penta chce tento týden vyvrátit podezření související s kauzou Gorila. Dokument, který už měsíc koluje po internetu, má dokazovat propojení Penty se slovenskou státní sférou. Údajná korupce zasahuje většinu důležitých politických stran. Vrcholní politici se ke kauze nechtějí vyjadřovat. Penta mezitím šikuje armádu právníků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spis Gorila odhaluje údajné propojení slovenských politiů se zájmovými skupinami

Spis Gorila odhaluje údajné propojení slovenských politiů se zájmovými skupinami | Zdroj: ČTK

Penta údajně měla vyplácet stamilionové provize za ovlivnění privatizace státního majetku. Vedení Penty podle spisu Gorila udržovalo kontakty s politickými špičkami na Slovensku.

Samotná Penta korupční jednání odmítá. Tento týden chce proto skupina vydat svoji 14 bodovou obhajobu, a dokázat, že má čisté ruce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Další vývoj ve slovenské kauze Gorila přiblížil ve Večerních ozvěnách dne bratislavský zpravodaj Vojtěch Berger.

I když pro potvrzení pravosti Gorily chybí zásadní důkaz v podobě audiozáznamu z odposlechů, odborníci považují dokument za věrohodný. Policie se teď snaží ověřit jednotlivá podezření ze spisu. Český investigativní novinář Janek Kroupa měl po přečtení spisu Gorila následující dojem:

„Lobbing a krupce se dějí všude na světě. Tady ale ta obchodní skupina fungovala jako zpravodajská služba. Čili myslím, že teď už se o pravosti věci úplně nepochybuje, teď je jenom otázka času, jak daleko se to dostane a do jaké míry se podaří všechno ověřit. Jako u každého zpravodajského materiálu, tam bude jistě část domněnek, protože to psal analytik, jsou to přepisy,“ uvedl.

V konspiračním bytě byl podle spisu minimálně jednou i Fico

Spis Gorila je údajným přepisem odposlechů pořízených v bratislavském bytě, kde se v letech 2005 a 2006 setkával spolumajitel Penty Jaroslav Haščák s významnými politiky i státními úředníky. Například s bývalým ministrem hospodářství Jirkem Malchárkem nebo šéfkou Fondu národního majetku Annou Bubeníkovou. Minimálně jednou měl podle Gorily přijít také předseda strany SMER Robert Fico.

Z vedlejšího bytu schůzky odposlouchávala slovenská tajná služba. Protože údajné přepisy odposlechů ukazují, že se při schůzkách mluvilo hlavně o korupci a o provizích v řádech stamilionů korun, není divu, že hlavní aktéři všechno popírají. Jako třeba Robert Fico.

„Netahejte prosím SMER do kauzy, která je spojená s druhou vládou Mikuláše Dzurindy. SMER byl v letech 2005 a 2006 v opozici,“ uvedl Fico.

Ten, kdo Gorilu objevil, upozornil na ni policii a snažil se o její zveřejnění v médiích, je novinář Tom Nicholson. Původem Kanaďan, který žije 20 let na Slovensku.

„Fico zvolil velmi efektivní strategii - ani nepřiznat ani nepopírat. Tím poškodí pravicové strany a jeho voličům je vlastně téměř jedno, co se tam objeví,“ řekl.

Nejhůř Gorila vyznívá pro Dzurindu

Gorila mluví o období 2005 až 2006. Tehdy byl premiérem Mikuláš Dzurinda. Záznam o Gorile se našel v archivu Úřadu vlády. Dzurinda o něm tedy s největší pravděpodobností věděl.

Pro Dzurindovu stranu SDKÚ to před volbami, které budou 10. března, nevypadá dobře. 10procentní voličská podpora je jen odleskem někdejší slávy. Dzurinda ale s pokerovou tváří zahájil předvolební kampaň, ve které objíždí Slovensko vlakem jako obyčejný cestující a Gorilu navenek ignoruje.

„Já chci mít 10. března večer, když přijdu do mé centrály, za mými přáteli, pocit, že jsem udělal to, co jsem udělat měl a co jsem zvládal udělat."

Lidé ve vyšetření kauzy nevěří

Slovenská veřejnost sice nevěří, že by se kauzu povedlo vyšetřit, úplně bez odezvy ale Gorila není. Na pátek se v Bratislavě plánuje protestní shromáždění proti korupci.

Také novinář Tom Nicholson je prý realista a nevěří, že by byl někdo nakonec skutečně potrestán. „Podstatné ale je, jakou stopu to zanechá v lidech. Přesto, že nebude případ doveden do formálního konce, doufám, že je přesvědčí, že se budou více zajímat o věci veřejné,“ uvedl.

Nicholsonův český kolega Janek Kroupa může porovnávat Gorilu s korupčními kauzami v ČR. Stačí mu prý na to jedna věta a úsměv na tváři:

„Ten spis je zábavné čtení. Ale popravdě říká mi, že se na Slovensku žije stejně pěkně jako v Česku.“

Vojtěch Berger, bre, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme