Společnosti BP se daří zastavit únik ropy v Mexickém zálivu

Koncern BP pokračuje ve svém pokusu omezit únik ropy ze zničeného vrtu v Mexickém zálivu nasazením speciálního uzávěru na ventil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záběr z webkamery na dně Mexického zálivu. Foto ukazuje přístroj, kterým  se těžaři pokoušejí ucpat poškozený vrt za pomoci speciálního bahna

Záběr z webkamery na dně Mexického zálivu. Foto ukazuje přístroj, kterým se těžaři pokoušejí ucpat poškozený vrt za pomoci speciálního bahna | Zdroj: ČTK

Po včerejším selhání pily, kterou podmořští roboti odřezávali poškozenou část potrubí, se těžařům podařilo práci obnovit a trubici odříznout.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vít Pohanka popisuje operaci BP na zamezení úniku ropy.mp3

Společnost BP se teď snaží nad poškozené zařízení spustit závěr, který má umožnit odčerpávat většinu unikající ropy do tankeru na hladině. Celá operace má trvat kolem tří dnů.

Americké úřady mluví o úspěchu. Do Mexického zálivu zítra zamíří prezident Barack Obama. „Nebude to snadné ale máme konečně naději na úspěch.“ Tak se dá shrnout vystoupení admirála Thada Allena z Pobřežní stráže, který má práce na odstranění úniku ropy na starost.

„Experti firmy BP teď pod dohledem federální vlády spouštějí nad poškozený ropný vrt uzávěr, který má většinu unikající ropy zachytit. Jestli a do jaké míry bude operace úspěšná, se dozvíme později,“ říká zpravodaj Vít Pohanka.

Podle admirála Allena ale znamená odříznutí poškozeného potrubí v každém případě úspěch, na který místní obyvatelé už týdny čekají.
Problémy s vrtem už se podepsaly i na hodnotě společnosti British Petroleum. Poté, co se ukázalo, že se nepodařilo ucpat potrubí speciální zátkou, klesly akcie BP o 17 procent na 4,20 libry. Dosud ztratily akcie BP třetinu své ceny.

Vít Pohanka, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme